Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Körfez Köprüsü'nde Kritik Adım!

İstanbul - İzmir arasını 3.5 saate indirecek Gebze- Orhangazi- İzmir otoyolu projesinin en önemli geçiş noktası olan İzmit Körfez Köprüsü inşaatının en önemli aşaması olan, ayakların üzerine yerleştirileceği 4 katlı apartman yüksekliğinde ve 25'er bin ton ağırlığındaki kesonlar bugün konulacakları bölgeye yüzdürüldü.

yapi.com.tr
Körfez Köprüsü'nde Kritik Adım!

İstanbul- İzmir arasında TEM, D-100 ve E-130 karayollarındaki trafiği de büyük ölçüde rahatlatacak otoyolun en önemli geçiş güzergahlarından 2 bin 682 metre uzunluğundaki Körfez Köprüsü inşaatı da tüm hızıyla devam ediyor. DHA'nın haberine göre, 4 katlı apartman yüksekliğinde ve yaklaşık 16 basketbol sahası büyüklüğünde keson, Yalova Hersek Burnu'ndaki kuru havuzdan yaklaşık 11 kilometre uzaklıktaki Kaytazdere sahilindeki geçiş teçhiz rıhtımına kadar getirildi.

6 ay sonra 40 metre derinliğe batırılacak

STFA firmasının tamamladığı kesonların taşınma operasyonu, bugün köprünün diğer ayağının bulunduğu Dilovası Dil Burnu'ndan teknelerle basın mensupları da alınarak gerçekleştirildi. Yalova Kaytazdere sahilinden 350 metre açıkta denizde inşa edilen keson geçici teçhiz rıhtımına bağlandı. 100 yıllık servis ömrü ile dizayn edilen, toplam 220 bin metreküp özel betonun imalatı, testleri ve dökümü denizde devam edecek.

Köprü ayaklarının temeli vazifesini görecek kesonların betonarme, su alma sistemi ve 27 metre yükseklikteki çelik şaft montajları yaklaşık 6 ay boyunca denizde devam ettikten sonra, 40 metre su derinliği olan yerinde suya batırılacak ve şaft bağlantı kirişlerinin inşaatına başlanacak.

Yalova Hersek Burnu'nda gerçekleştirilen keson yüzdürme törenine Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Karayolları Genel Müdürü Mehmet Cahit Turhan, Yalova Valisi Esengül Civelek, Ak Parti Milletvekili Temel Coşkun, STFA Grubu CEO'su Mehmet Ali Neyzi ile Karayolları Genel Müdürlüğü yetkilileri katıldı.

Türkiye'nin en büyük otoyol projesi

Törende yaptıağı konuşmada, bu projenin Türkiye’nin en büyük otoyol projesi olduğunu belirten Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım şunları söyledi:

"30 Mart'ta bildiğiniz gibi sayın Başbakanımız iki köprü temelinin ilk harcını koymuştu. 6 ay sonunda bu temeller bitti. Şimdi donatı yapılmak üzere Kaytazdereye çekilecek. Önümüzdeki Şubat ayı sonuna kadar oradaki donatıları tamamlanıp daha sonra da Körfez'in içersine, biri Güney’de biri Kuzey’de denizin 40 metre dibinde hazırlanan temellere yerleştirilecek. Bunlar temellere yerleştirildiği zaman donatılarla birlikte deniz yüzeyinin üzerine 2 metrede çıkmış olacağız. Önümüzdeki Mart ayı sonuna kadar denizden 42 metre yükseklikte ayaklar konulacak. Daha sonra köprünün kulelerini bunun üzerine inşa edeceğiz."

Temel için 195 kazık çakıldı

Projede her gün kullanılan betonla TOKİ’nin 40 blok yapabildiğini söyleyen Bakan Yıldırım konuşmasını söyle sürdürdü:

“35-40 metreye kadar temel için 195 kazık çakıldı. Bir tanesinin kazıkları tamamen bitti. Bir hafta içinde Güney temelin kazığı da tamamen bitmiş olacak. İstanbul İzmir arasında 433 kilometre otoyol yapıyoruz. Bunların her biri başlı başına bir proje. Bu inşaatta kullanılan bir günlük betonla 100 metre karelik TOKİ'nin 40 bloğu yapılıyor. Her gün 7 bin kamyon 105 bin ton hafriyat yapıyor.”

Bakan Yıldırım, “2015'in ortalarında İstanbul Bursa arasını tamamen bitirmiş olacağız. Yalova- İstanbul arası komşu kapısı. Dakikalarla yani saatlerle değil. Öyle Eskihisar feribotuna binip 45 dakika değil“ diye konuştu.

Projenin 20 katrilyon lira olduğunu söyleyen Bakan Yıldırım, “ Dile kolay. Bunu devlet bütçesinden de yapmıyoruz. Bolu Dağı Tüneli'ni 30 yıl yapamayan bir Türkiye’den bugün 20 katrilyonluk projeyi 3-4 yıl da gerçekleştiriren bir Türkiye'ye geldik" dedi.

Marmaray 29 Ekim'de açılıyor

Marmaray Projesini de 29 Ekim de açacaklarını söyleyen bakan Yıldırım konuşmasını şöyle sürdürdü: “150 yıllık rüyadır. Tarih kitaplarında dilden dile dolaşan bir projedir iki kıtayı denizin altında 60 metre derinlikte birleştirmek. İstanbul'un iki tarihi semtini Üsküdar-Kadıköy ve tarihi yarım adayı Sirkeciyi birbiriyle buluşturmak. Bu da bize nasip oldu. 29 Ekim de Marmaray'ı açıyoruz. Sadece istanbul'u rahatlatmıyoruz. Uzak doğudan Londra'ya uzanan tarihi İpekyolu'nu da yeniden canlandırıyoruz. Bu yetmez dedik, yanına bir de tüp geçit yapıyoruz. Onun da açılışını 2015'de yapmış olacağız. Tüp geçit 108 metre derinlikten geçiyor. Hayallere sığmayan projeleri teker teker gerçekleştiriyoruz“.

http://www.yapi.com.tr/haberler/korfez-koprusunde-kritik-adim_112773.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!