Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Plansız Sanayi Körfez'i Yok Ediyor!

Kocaeli Üniversitesinde (KOÜ) “Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Günleri” adı altında düzenlenen etkinliklerin ikinci günü “Kocaeli’de Rant Politikaları” oturumu ile devam etti.

yapi.com.tr
Plansız Sanayi Körfez'i Yok Ediyor!

Evrensel'in haberine göre, önceki gün Mühendislik Fakültesi Savaş Ayberk Konferans Salonu’nda başlayan “TMMOB Günleri” 2. gününde Mimar Nilgün Özcan ve Kocaeli Çevre İnisiyatifinden Oktay Karaman’ın katılımıyla gerçekleştirildi.

Nilgün Özcan, plansız gelişen sanayinin, kenti de plansız bir şekilde değiştirdiğini söyledi. Bu plansız değişimin çarpık kentleşmeye de sebep olduğunu ifade eden Özcan, “Plansızlık yaşam alanlarının halka yetmemesine sebep oluyor. Bu durumda bireyler kendi başlarına kente yerleşmeye çalışıyorlar. Bu da çarpık kentleşmeyi doğuruyor. Eskiden tarım ve liman kenti olan Kocaeli, şimdi bir sanayi kenti durumunda. Bu durum sadece yapısal sorunları değil, çevresel sorunları da beraberinde getiriyor” diye konuştu.

‘Körfez dolgu malzemeleri ile dolacak!’

Oktay Karaman da, sanayinin olumsuz etkilerinden birinin insanlar üzerindeki sağlık sorunlarının olduğunu ifade ederek, KOÜ Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalının 1994-2005 yılları arasında Dilovası’da her 3 ölümden 1’inin kanserden olduğunu ortaya koyan araştırmalarının varlığından bahsetti. Sanayi yatırımcılarının kente kayıp yaşattığını söyleyen Karaman, “Durum öyle bir boyut aldı ki artık alanların yetersizliğinden dolayı küçücük Körfez’i bile doldurarak daha da küçültüyorlar. Körfez gün gelecek dolgu malzemeleriyle yok olacak” sözlerini kullandı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/plansiz-sanayi-korfezi-yok-ediyor_113396.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!