Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

KÜB Üyelerine THBB Kalite Güvence Sistemi Denetimi

Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB) ve Katkı Üreticileri Birliği (KÜB), depreme dayanıklı yapılaşma açısından önemli bir işbirliğine imza attı. İşbirliği kapsamında imzalanan protokol doğrultusunda artık KÜB Üyesi kimyasal katkı üreticileri, THBB Kalite Güvence Sistemi denetimlerine tabi tutulacak.

yapi.com.tr
KÜB Üyelerine THBB Kalite Güvence Sistemi Denetimi

Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB) ve Katkı Üreticileri Birliği (KÜB), depreme dayanıklı yapılaşma açısından önemli bir işbirliğine imza attı. İşbirliği kapsamında imzalanan protokol doğrultusunda artık KÜB üyesi kimyasal katkı üreticileri, THBB Kalite Güvence Sistemi (KGS) denetimlerine tabi tutulacak. THBB ve KÜB arasında yapılan protokole göre, KÜB üyesi kimyasal katkı üreticileri, KGS’nin habersiz ürün denetimlerine tabi tutulacak. Bu kapsamda, KGS uzman denetim ekipleri tarafından katkı üreticilerine önceden haber verilmeden hazır beton tesislerinden katkı numuneleri alınacak. Alınan numuneler, THBB Yapı Malzemeleri Laboratuvarı’nda deneylere tabi tutulacak. Performans beyan değerlerine uygun olmayan kimyasal katkıların tespit edilmesi halinde KÜB tarafından ilgili üreticiye yaptırım uygulanacak. Böylece katkı üretim performanslarının uygun hale getirilmesi sağlanacak.

Ayhan Güleryüz: Böyle bir denetim, kentsel dönüşümde önemli rol oynayacak

Dün (18 Nisan Perşembe) İstanbul’da düzenlenen basın toplantısında THBB'nin beton denetimleri hakkında açıklamalarda bulunan THBB Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Güleryüz, 2011'de 350 hazır beton tesisi ve 60 milyon metreküp hazır betonu denetlediklerini bildirdi. KÜB ile depreme dayanıklı konutlar için güç birliği yapacaklarını aktaran Güleryüz, ortak faaliyetler ile ilgili şunları ifade etti:

"Katkı Üreticileri Birliği'ne KGS denetimleri uygulayacağız. Birliğe üye üreticilere önceden haber verilmeden gidip fabrikalardan numune alacağız. Bunları laboratuvarlarda inceleyeceğiz. Uygun olmayan kimyasal katkılar saptanan üreticilere KÜB tarafından yaptırımda bulunulacak. Temelinde denetimler ile binalar sıhhatli ve depreme dayanıklı olacak. Umuyorum, kentsel dönüşümde böyle bir denetim önemli rol oynayacak, değerli olacaktır".

Törende kentsel dönüşümün Türkiye için önemini vurgulayan Güleryüz, "Şu an ülkede 19 milyon yapı bulunuyor, bunun 8 milyonu depreme dayanıklı değildir. Bu yapılar, bir an evvel yıkılıp yeniden yapılmalı." dedi. Kentsel dönüşümün bina değişimi ile sınırlı olmaması gerektiğini belirten Güleryüz, "Bu anlamda otoparklar ve sosyal alanlara daha fazla yer verilmeli. İstanbul'un damarları tıkalı, onun için yolları genişletilmeli, ulaşım kolay kılınmalı. Depremin vurduğu Van'a bakın, iyi bir örnek değil. Burada mağdurlara gitmek kolay olmadı" ifadelerini kullandı.

Bora Yıldırım: Ortaklığımız daha kurumsal ve metodik bir şekilde beton kalitesini artıracak

KÜB Yönetim Kurulu Başkanı Bora Yıldırım ise THBB ile yaptıkları ortaklıktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Yıldırım, "Ortaklığımız daha kurumsal ve metodik bir şekilde beton kalitesini artıracaktır. İlk defa beton katkı üreticileri sektöründe öz denetim mekanizması çalışacak. Kentsel dönüşümün gündemde olduğu günlerde böyle bir adım atılması hakikaten çok önemli" dedi.

KGS denetimleri

THBB tarafından Türkiye’deki ilk sektörel özdenetim örneklerinden biri olarak oluşturulan 'KGS', 15 yılı aşkın tecrübesi ve beton ve ilgili yapı malzemelerindeki etkin denetimleriyle inşaat sektöründe bilinen ve yaygın kabul gören bir denetim sistemi oldu. KGS, ayrıca Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve AB Komisyonu tarafından CE işaretlemesi için Onaylanmış Belgelendirme Kuruluşu olarak atandı ve betonda 'G Uygunluk Belgelendirmesi' yapan ilk uygunluk değerlendirme kuruluşu olarak yetkilendirildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kub-uyelerine-thbb-kalite-guvence-sistemi-denetimi_91595.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!