Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Kültür Başkentliği Gidiyor ama Tartışmalar Kalıcı Gibi

Bakan Günay, İstanbul'un ''Avrupa Kültür Başkenti'' olmasının maliyetiyle ilgili olarak, ''Basında çıktığı kadar abartılı rakamlar değil. Kaldı ki, Maliyenin verdiği bütçenin yüzde 70'i, son dönemde yüzde 60'ı tümüyle restorasyon çalışmalarına ayrıldı. Tanıtma ve kültür sanat etkinlikleri, biraz daha daha az orandaydı. Yani kalıcı işlere çok para

yapi.com.tr / AA
Kültür Başkentliği Gidiyor ama Tartışmalar Kalıcı Gibi

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, İstanbul'un ''Avrupa Kültür Başkenti'' olmasının maliyetiyle ilgili olarak, ''Basında çıktığı kadar abartılı rakamlar değil. Kaldı ki, Maliyenin verdiği bütçenin yüzde 70'i, son dönemde yüzde 60'ı tümüyle restorasyon çalışmalarına ayrıldı. Tanıtma ve kültür sanat etkinlikleri, biraz daha daha az orandaydı. Yani kalıcı işlere çok para ayrıldı'' dedi. Günay, Büyük Tiyatro fuayesinde düzenlenen ''Cüneyt Gökçer... Ustamız'' adlı fotoğraf sergisinin açılış töreninden ayrılırken, bir gazetecinin ''İstanbul'un 2010 Avrupa Kültür Başkenti olmasının Türkiye'ye ve İstanbul'a ne kattığına'' yönelik sorusunu yanıtladı.

İstanbul'un çok büyük bir şehir olduğunu ifade eden Günay, ''Balkan ülkelerinin neredeyse tamamına yakın nüfusu var. Avrupa Kültür Başkenti etkinlikleri, çok yoğun bir programa dayandı gördüğüm kadarıyla. Ama İstanbul, aynı sıfatı Macaristan'da Pecs, Almanya'da Essen şehriyle bölüştü. Bu şehirler İstanbul'un semtleri kadar. Orada tabii ne yapsanız sahnede görünüyor, ama İstanbul'da inanılmaz bir yoğunluk, yaşam kargaşası var, büyük bir nüfus artışı var. Ama bazı şeyler, belki yeteri kadar insanların günlük hayatı içinde görünmemiş olabilir. Yoğun bir sanat takvimi vardı'' dedi. Bu kapsamda çok sayıda restorasyon, tarihi mekanları ayağa kaldırma girişimi başlattıklarına işaret eden Günay, ''Bu dönem bir kısmı devam ediyor, devam edecek. Bir anlamda Avrupa Kültür Başkenti sıfatı bize İstanbul için yapmamız gereken ne kadar çok şey olduğunu bir daha hatırlattı, öğretti. Bir sonuç değil bir başlangıç oldu. Bundan sonra o İstanbul Kültür Başkenti aynasını sürekli olarak İstanbul'a ve kendimize tutacağız ve yolumuza devam edeceğiz'' diye konuştu.


Günay, ''İstanbul'un Avrupa Kültür Başkenti olmasının maliyeti'' ile ilgili soruyu da ''Bu hesapları daha çok Koordinasyon Kurulu Başkanı arkadaşım var, o biliyor. Ama basında çıktığı kadar abartılı rakamlar değil. Kaldı ki Maliyenin verdiği bütçenin yüzde 70'i, son dönemde yüzde 60'ı tümüyle restorasyon çalışmalarına ayrıldı. Tanıtma ve kültür sanat etkinlikleri, biraz daha az orandaydı. Yani kalıcı işlere çok para ayrıldı'' diye yanıtladı.

Avdagiç'ten kınama

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti (AKB) Ajansı Yürütme Kurulu Başkanı Şekib Avdagiç, CHP İstanbul İl Başkanı Berhan Şimşek'in iddialarına ilişkin AA muhabirine yaptığı açıklamada, iddiaların geneline bakıldığında ya ciddi bir bilgisizlik ya ciddi bir kasıt ya da her ikisinin birden olduğunu öne sürdü. ''Türkiye'nin anamuhalefet partisinin ülkenin en büyük şehrinde il başkanlığı yapan ve bir dönem milletvekilliği yapan bir kişinin bu kadar hatalı, gerçekleri yansıtmayan konularla kamuoyunun karşısına çıkmasının ve bu konuda canla başla görev yapan kişileri rahatlıkla karalayabiliyor olmasını kınadığını'' belirten Avdagiç, sözlerini şöyle sürdürdü:
    
''Kısıtlı zamanda bir araya gelen bir kadro, belli bir zamanda belli projeleri gerçekleştirmeye çalıştı. İşimizi doğru yapmaya çalıştık, hiç hata yapmamak durumunda olduk. Üzüntü verici bir yaklaşım var. Yapıldığı iddia edilen projelerin bir kısmı yapılmış değil. Belirtilen isimlerin bir kısmı hiç bizim portföyümüzde yok. Dolayısıyla çok içler acısı bir açıklama.''
    
Avdagiç, iddialarda adı geçen Numan Güzey'in İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı olduğunu belirtti. Belediye adına Almanya'da ''Eş Zamanlı Koşutluk Karşıtlık'' adlı bir proje yaptıklarını, bu projenin başvurusunda projeyi yürüten birim olarak İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı adına Numan Güzey'in kurumunu temsilen ismini koyduğunu anlatan Avdagiç, şunları kaydetti:

''İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile birlikte yapılan bir projede, bir şahsa para aktarıldığını söylemek ciddi bir cahillik ya da kasıttır. Bu kadar işin özünü incelemeden iddiada bulunmak, hem ajansa karşı hem de ismi gündeme gelen kişiye karşı büyük bir haksızlık ve art niyet. Belediye ile birlikte yaptığımız bir proje var. Bu projeyi de Kültür A.Ş. marifetiyle yaptık. Bu proje övünç duyduğumuz, Berlin'de çok ses getiren bir proje olmuştur. Böyle bir projeyi bu şekilde gündeme getirmek ciddi bir basiretsizlik.''

Avdagiç, Bülent Akarcalı ile ilgili iddialarda söz edilen 300 bin TL'lik Müzik Akademisi projesinin, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansının kayıtlarında bulunmadığını anlattı.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2  |   3
http://www.yapi.com.tr/haberler/kultur-baskentligi-gidiyor-ama-tartismalar-kalici-gibi_84622.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!