Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

LIXIL Corporation GROHE Group Hisselerini Satın Alıyor

TPG ve DLJ, GROHE’deki yüzde 87,5’lik öz sermaye payını LIXIL Corporation ve Japonya Kalkınma Bankası’na satıyor. Tarafların anlaştığı 3,06 milyar Euro tutarındaki şirket değeri ile söz konusu satış, bir Japon şirketi tarafından bugüne kadar Almanya’da yapılan en büyük yatırım olma özelliğini taşıyor.

yapi.com.tr
LIXIL Corporation GROHE Group Hisselerini Satın Alıyor LIXIL Başkanı Yoshiaki Fujimori ve GROHE CEO’su David J Haines

Dünyanın önde gelen sıhhi tesisat donanımı tedarikçilerinden GROHE Group, TPG ve DLJ Merchant Banking Partners’ın GROHE Group’taki yüzde 87,5’lik öz sermaye payının satışı konusunda LIXIL Corporation ve Japonya Kalkınma Bankası ile anlaştı. İşlem, bugüne kadar bir Japon firması tarafından Almanya’da yapılan en büyük yatırım olma özelliğini taşıyor. Her iki grubun sıhhi tesisat iş kolları, ulaşacağı toplam yıllık 4 milyar Euro tutarında satış rakamı ile sektördeki en büyük oyuncu haline gelecek.

Grup içindeki bağımsızlığını koruyacak olan GROHE, uzun dönemli sürdürülebilir ve karlı büyüme planını uygulamaya devam edecek. LIXIL’in de desteklediği plan, GROHE Group’un halen son derece parçalı bir yapıya sahip olan küresel sıhhi tesisat sektöründe en çok konsolidasyonu gerçekleştiren şirket olmasını da içeriyor. Şirketteki görevine devam edecek olan GROHE CEO’su David J Haines, beş yıllık yeni bir sözleşme imzaladı. LIXIL ve Japonya Kalkınma Bankası, GROHE Group S.à.r.l.’nin Lüksemburg’daki holding şirketinin denetim kurulunda temsil edilecek.

"Yeni ortaklık muazzam bir fayda sağlayacak"

Konuyu değerlendiren GROHE CEO’sı David j Haines, “LIXIL, GROHE ve Joyou’ya mükemmel şekilde uyuyor” dedi ve şunları söyledi:

“Şirket, inşaat malzemeleri ve ev donanımı sektöründe küresel lider olarak güçlü bir konum elde etmeye devam ediyor. Büyüme odaklı bir şirket olarak, LIXIL her zaman başta gelişmekte olan pazarlar olmak üzere, büyüme stratejimizi desteklemekte tercih ettiğimiz bir ortak olmuştur. Özellikle de Joyou açısından, markayı Asya Pasifik bölgesinde büyütme ve güçlendirme yeteneğimiz gelişeceğinden, bu yeni ortaklık muazzam bir fayda sağlayacak”.

TPG Yönetici Ortağı Stephen Peel da konuya ilişkin yorumunda, “GROHE’nin son 10 yılda gerçekleştirdiği muazzam dönüşüm ile birinci sınıf bir küresel şirket haline gelmesinde rol oynamış olmaktan gurur duyuyoruz. GROHE ve yönetimi LIXIL ile harika bir bileşim oluşturacak” dedi.

Sorumlu Müdür ve DLJ Merchant Banking Partners Ortağı Colin Taylor ise, “Neredeyse 10 yıl boyunca GROHE’yi ve muhteşem yönetim ekibini uluslararası genişleme planlarında destekledikten sonra, şirketin LIXIL Corporation ile güçlerini birleştirerek sıhhi tesisat sektöründe br küresel pazar lideri olma stratejisinin devam ettiğini görmekten büyük bir memnuniyet duyuyoruz” şeklinde konuştu.

“GROHE küresel sıhhi tesisat pazarının en tanınmış markalarından biri” diyen LIXIL Başkanı Yoshiaki Fujimori ise sözlerini şöyle sürdürdü:

“GROHE, yüksek kalite standartlarının yanı sıra önde gelen ürün tasarımı ve inovasyonu ile de büyük beğeni topluyor. CEO David Haines ve yönetim ekibinin elde ettiği başarılara büyük saygı duyuyoruz; GROHE’nin LIXIL ailesi ile bir araya gelmesi küresel sıhhi tesisat sektöründeki en büyük platformun oluşturulmasında daha da fazla ilerleme kaydederken Asya’daki dağıtım ağımızı güçlendirmemize de imkan verecek”.

İşlem yapısı ve hacmi

LIXIL ve DBJ, taraflardan her birinin yüzde 50 oy hakkına sahip olacağı ortak bir kuruluş üzerinden GROHE’yi satın alacak. LIXIL Başkanı Yoshiaki Fujimori, bu ortaklığı şöyle değerlendirdi:

“Ortak satın alma yapısı, LIXIL’in bir yandan bu stratejik fırsattan yararlanırken diğer yandan da mevcut borcun özsermayeye oranını ve ortaya çıkan diğer stratejik fırsatları değerlendirmesini sağlayacak finansal esnekliği korumasını da mümkün kılacak”.

Üzerinde anlaşılan şirket değeri, devralınan borçlar ile birlikte 3,06 milyar Euro oldu. Düzenleyici ve antitröst kuruluşlarının her zamanki onaylarına da tabi olacak olan işlemin 2014 yılının ilk çeyreğinde tamamlanması bekleniyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/lixil-corporation-grohe-group-hisselerini-satin-aliyor_113022.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!