Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

"Maden Bakanlığı Kurulmalı, Kömür Kanunu Çıkartılmalı"

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Ali Rıza Alaboyun, "Güçlü ve güvenli bir madencilik için Maden Bakanlığı kurulmalıdır, kömür kanunu mutlaka çıkartılmalıdır" dedi

yapi.com.tr / AA
"Maden Bakanlığı Kurulmalı, Kömür Kanunu Çıkartılmalı"

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Ali Rıza Alaboyun, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı'nda (TPAO) basın mensuplarıyla bir araya geldi ve soruları yanıtladı. Soma maden faciasının ardından, Madencilik Bakanlığı ya da güçlü bir müsteşarlık kurulması gerektiği yönündeki görüşlerini Başbakan Ahmet Davutoğlu'na aktardığına değinen Alaboyun, "Madencilik Bakanlığının kurulması gerekir, müsteşarlık kurulması halinde ise Enerji Bakanlığından bağımsız, Başbakanlık bünyesinde kurulması halinde madenciliğe katkısı büyük olur" şeklinde konuştu. Her madenin kendine ait iş sağlığı, güvenliği ve teknikleri olduğunu anlatan Alaboyun, "Bu nedenle kömür kanunu çıkartılmalıdır ve diğer metallerde de madencilik arz güvenliği yasası çıkartılmalıdır" dedi.

Madenlerin devlete ait olduğunu hatırlatan Alaboyun, şöyle konuştu:

"Bundan dolayı yer altındaki madenin haritalarının çıkarılması için karot numunelerinin oluşturulması gereklidir. Yabancı şirketler, maden arama hakkına sahiptirler ancak yerin ayrıntılı fotoğrafını çizdikleri karotları ya imha ediyorlar ya da devletle paylaşmıyorlar, bunları bir şekilde karot bankası altında MTA'nın bölge müdürlüklerinde muhafaza etmemiz gerekiyor".

"Havza madenciliğine mutlaka geçilmesi lazım"

Alaboyun, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın madencilikle ilgili kısımlarını ayırmakta fayda olduğunu söyledi. Görevde olacağı 2,5 aylık sürede madencilik ile ilgili flu resmi netleştirmek istediğini belirten Alaboyun, "Pazartesi günü teklifimiz uygun görülürse madencilikle ilgili özellikle kömür bağlamında sunum yapacağız" diye konuştu. "Havza madenciliğine mutlaka geçilmesi lazım" diyen Alaboyun, şunları kaydetti:

"Soma'da madeni bir şehir gibi planlayabilseydik, temiz hava giriş-çıkışları, malzeme giriş-çıkışları, madencilere dinlenme yerleri yapabilseydik, hem çevre şirketlerde kimin ne ürettiği belli olacaktı, hem bir milyar ton kömürü planlayabilirdik. Ayrıca CRIRSCO ve Birleşmiş Milletler standartlarının madenciliğe getirilmesi ve kuruluşların akredite olmasıyla madencilikte yaşanan iş kazalarına engel olunabilecek".

Soma maden kazasına ilişkin dava sürerken, yargılanan kişilerin terfi etmesiyle ilgili soru üzerine Alaboyun, "Soma'da bu kişiler tutuklu değiller, haklarında isnatlar var, kamu görevleri devam ediyor, her ikisinin de amirinin emekli olması nedeniyle devlette devamlılık esastır, onlar göreve vekaleten bakıyor, görevde yükselme ve makam yok" diye konuştu.

"Türk Akımı ile ilgili hükümetler arası bir anlaşma yok"

Bir başka soruyu yanıtlarken Türk Akımı ile ilgili hükümetler arası bir anlaşmanın var olmadığının altını çizen Alaboyun, "Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in ziyaretinde bir mutabakat var, ancak resmi olarak anlaşma yapılmış değil. Ayrıca Rusya, Yunanistan üzerinden geçecek borular için ise ne Yunanistan'la ne de bölge ülkeleri ile anlaşma yapmış değil" değerlendirmesinde bulundu. Alaboyun, şöyle devam etti:

"Bakanlığım süresince Türk Akımı ile Rusya ile bir anlaşma söz konusu değil. Geçici bir süre için bu konuya fazla eğilmeyeceğiz. Çünkü onların taahhütleri yüzde 10,25 indirimdi, bunu kabul etmiyoruz, biz sadece 10,25'i projeyi görüşmeye başlama şeklinde kabul ettik. Rusya'nın algıladığı gibi projeyi başlatma şeklinde görmüyoruz, Ruslar da bu taahhütlerini yerine getirmiş değiller, indirim sözleri var ancak uygulamıyorlar, bizden sonraki gelecek bakanın pazarlıkları ile netlik kazanacaktır".

http://www.yapi.com.tr/haberler/maden-bakanligi-kurulmali-komur-kanunu-cikartilmali_133992.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Sikalastic®-1K

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!