Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 

Maden Mühendisleri Odası Tüm Davalara Müdahil Olacak

TMMOB’a bağlı Maden Mühendisleri Odası, meslek mensuplarının hak ihlallerine karşı savunmak her türlü yasal girişim için yönetmeliğe yeni bir madde ekledi.

yapi.com.tr
Maden Mühendisleri Odası Tüm Davalara Müdahil Olacak

Geçtiğimiz ay Manisa’nın Soma İlçesinde yaşanan ve yüzlerce kişinin ölümüne neden olan maden faciasının ardından Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’ne (TMMOB) bağlı Maden Mühendisleri Odası (MMO) harekete geçti. Taraf Gazetesi'nden Adnan Keskin'in haberine göre, MMO, görevleri sırasında hak ihlallerine karşı maden mühendislik mesleğini ve mühendisleri savunmak, bu konuda her türlü yasal ve idari girişimde bulunmak, dava açmak ve açılan davalara taraf olabilmek için yönetmeliğine yeni madde ekledi.

Soma örneğinde olduğu gibi iş kazalarının kurbanlarının arasında işçiler ile birlikte yer alan maden mühendislerinin üyesi olduğu Maden Mühendisleri Odası, üyelerinin hak ve çıkarlarını daha iyi savunabilmek için odanın görev kapsamını daha etkin ve belirgin hale getirdi. MMO ana yönetmeliğine bu amaçla yeni bir fıkra eklendi. Bu yeni fıkrayla MMO yönetim kuruluna verilen yetki ve görev şöyle tanımlandı:

“Maden mühendisliği mesleğine ve/veya bizzat görevlerinin icrası sırasında gerçekleşen iş ve işlemlerden dolayı meslek mensuplarına yönelik hak ihlallerine karşı maden mühendisliği mesleğini ve/veya meslektaşlarını savunmak, bu konularda her türlü yasal ve idari girişimde bulunmak, dava açmak, açılan davalara taraf olmak”

http://www.yapi.com.tr/haberler/maden-muhendisleri-odasi-tum-davalara-mudahil-olacak_121044.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Newlux PC Modüler Paneller

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!