Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Madencilik İhracatını En Çok Artıran Üçüncü Sektör

2013 yılına çok iyi bir başlangıç yapan madencilik sektörü, ihracatını bir önceki yıla kıyasla yüzde 46 oranında artırdı. Tüm sektörlerin Ocak ayı ihracat verilerine göre madencilik, ihracatını en fazla artıran üçüncü sektör oldu. Libya, Romanya, Bulgaristan ve Çin, ihracat artış oranlarıyla dikkat çeken ülkeler arasında yer aldı

yapi.com.tr
Madencilik İhracatını En Çok Artıran Üçüncü Sektör

İhracat hedefini 2013 yılında yükselten madencilik sektörü, Ocak ayında ihracatını 2012 yılının aynı ayına göre yüzde 46 oranında artırarak, 396 milyon dolarlık gelir elde etti. 2013 yılında 4,5 milyar dolar hedefine kilitlenen sektör, ihracatını en fazla artıran üçüncü sektör oldu. Sektörün Libya’ya ihracatı rekor düzeyde arttı.

Libya’ya ihracatta yüzde 829'luk rekor artış

Sanayi sektörünün en önemli ham madde sağlayıcısı olan madencilik sektörünün Ocak ayı ihracatında bazı pazarlarda dikkat çekici yükselişler yaşandı. Sektörün en önemli ihracat pazarı olan Çin’e ihracatı, geçtiğimiz yıla kıyasla yüzde 124 artarak 222 milyon dolar olarak gerçekleşti. Böylece Çin toplam ihracattan yüzde 56 pay aldı. Libya’da siyasi ortamın sakinleşmesiyle beraber bu ülkeye olan ihracat, yüzde 829 gibi rekor düzeyde arttı. Sektörün ihracatını en çok artırdığı diğer pazarlar arasında Romanya ve Bulgaristan da yer aldı. Romanya’ya ihracat yüzde 413 artarken, Bulgaristan’a yapılan ihracatta yüzde 395’lik bir artış yaşandı.

"Çin pazarındaki gücümüzü kaybetmeden, alternatif pazarlar geliştirmeliyiz"

İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB) Başkanı Mehmet Özer, “Ocak ayı ihracatı, 2013 yılı için iyi bir ışık verdi. Bu yükselişin yıl sonuna kadar yüzde 10’un altına hiç inmeden sürmesi halinde, sektörümüz 2013 yılı hedefi olan 4,5 milyar doların çok üstünde ihracat artışı yakalayacak. Dileriz bu yükseliş trendi değişmez” diye konuştu. Türkiye’nin madencilikte en öncelikli pazarının Çin olduğunu da belirten İMİB Başkanı Mehmet Özer şunları söyledi:

“Çin, Türk madencilik sektörü için çok önemli bir pazar. Ocak ayı rakamları da gösteriyor ki ihracatımızın yüzde 56’sı gibi büyük bir kısmını Çin’e gerçekleştiriyoruz. Çin pazarındaki gücümüzü kaybetmeden alternatif pazarlar geliştirirsek sektörümüz yıl sonunda ihracatta ulaştığı rakamlarla rekor kırar”.

http://www.yapi.com.tr/haberler/madencilik-ihracatini-en-cok-artiran-ucuncu-sektor_104583.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!