Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Madencilik Sektörü Bakanlık İstiyor

Türkiye Mermer Doğaltaş ve Makinaları Üreticileri Birliği (TÜMMER) Yönetim Kurulu Başkanı Selahattin Onur, doğaltaş sektörünün ihracatının arttığını belirterek, Madencilik Bakanlığı kurulmasını beklediklerini söyledi.

yapi.com.tr / AA
Madencilik Sektörü Bakanlık İstiyor

Doğaltaş sektör temsilcileri, İzmir'de açılan MARBLE-Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı'nda bir araya geldi. Düzenlenen toplantıda konuşan Türkiye Mermer Doğaltaş ve Makinaları Üreticileri Birliği (TÜMMER) Yönetim Kurulu Başkanı Selahattin Onur, Türk doğaltaş sektörünün dünya markası bir ürüne sahip olduğunu belirterek, Türk mermerine talebin dünyada yoğun olduğunu belirtti.

Türk doğaltaş sektörünün, tür, renk çeşitliliği, yeni rezervlerin bulunması, kalite gibi avantajlara karşın teşvik, sermaye ve kalifiye eleman eksikliği yaşadığını ifade eden Onur, şöyle konuştu:

''Doğaltaş sektörü olarak Madencilik Bakanlığı kurulmasını bekliyoruz. Bakanlığın kurulması halinde sektördeki sorunlar çok hızlı çözülebilecek, sesimiz daha gür duyulabilecek. Önümüzdeki süreçte Madencilik Bakanlığı'nın kurulması için herkesin elindeki imkanları sonuna kadar kullanmasını bekliyoruz.'

''Türk doğaltaş sektörüne sınıf atlatmalıyız''

İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Özer de dünyada 2008 yılında yaşanan küresel krizi sonrasında Türk doğaltaş sektörünün ABD pazarındaki konumunun 400 milyon dolardan 200 milyon dolara gerilediğini, Çin pazarından gelen taleplerin ise yoğun olarak arttığını bildirdi.

Geçen yıl Türkiye'nin toplam ihracatının yüzde 38'lik diliminin Çin'e blok mermer satışıyla gerçekleştiğini belirten Özer, ''Talepler sayesinde sektörümüzde dinamizm oluşturuluyor. Türk doğaltaş sektörüne sınıf atlatmalıyız. Blok ihracatının yanı sıra Ar-Ge ve inovasyon faaliyetlerine önem vermemiz lazım. Bu yatırımlarla işlenmiş mermer ve doğaltaş ihracat artışını sağlamalıyız'' diye konuştu.

Ege Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Arslan Erdinç ise Çin, ABD ve Arap ülkelerinin sektörün en büyük pazarları konumunda olduğunu kaydetti.

Çin'den yapılan 25 milyar dolar ithalata karşın, 2.5 milyar dolar ihracat gerçekleştirildiğini ifade eden Erdinç, ihracatın 1.5 milyar dolarlık kısmının ise madencilik sektörü tarafından sağlandığını dile getirdi. Erdinç, ''Türk doğaltaş sektörü olarak ihracatımızı her yıl arttırıyoruz. Madencilik Bakanlığı kurulmasını istiyoruz'' dedi.
 
Doğaltaş sektörünün 2011-2023 planlamasına da üç yıl önce başladıklarını vurgulayan Erdinç, sektörün birlik ve beraberlik içerisinde 2023 yılında ihracatını 7 milyar dolara çıkarmayı hedeflediğini söyledi.

ETİKETLER: ekonomi kurum
http://www.yapi.com.tr/haberler/madencilik-sektoru-bakanlik-istiyor-_91254.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!