Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Madeni Engelleyecek Delil Çalındı

Kömür madeni açılmak istenen Korkuteli Dereköy’de, bölgenin SİT alanı olması için delil olarak gösterilen ancak olduğu yerden çalınan tarihi eser kayaların altına gizlenmiş olarak bulundu.

yapi.com.tr
Madeni Engelleyecek Delil Çalındı

Antalya'nın Korkuteli ilçesi Dereköy’de, köylülerin maden ocağı açılmaması için ‘Delil’ olarak gösterdiği Roma dönemine ait tarihi eser, bulunduğu yerden çalınmasının ardından 3 gün sonra köylüler tarafından kayaların altına gizlenmiş halde bulundu.

A Platformu Sözcüsü Hediye Gündüz, çalınan tarihi eserle ilgili "Müze görevlilerinin gelip inceleme yapmasının ardından kimliği belirsiz kişiler tarafından çalınmıştı" açıklamasını yaptı.

Cumhuriyet'te yer alan habere göre; çevre oluşumu A Platformu’nun Sözcüsü Hediye Gündüz konuyla ilgili yazılı açıklama yaparak gelişmeleri bildirdi. Yayladaki tarım alanlarının ve su kaynaklarının yok olmasını önlemek için kömür madeni açılmasına karşı çıkan Dereköylüler, “Kömür ocağı açılacak alanda antik kalıntılar var, maden ocağı açılmamalı” diyerek Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu’na örnek olarak 3 adet Roma döneminden kalan tarihi eseri göstermişti. Ancak yaylada duran bu tarihi eserlerden en büyük olanının, Müze görevlilerinin gelip inceleme yapmasının ardından kimliği belirsiz kişiler tarafından çalındığını anlatan Hediye Gündüz şu açıklamayı yaptı:

“Çalınan tarihi eserin ardından köylüler jandarmaya şikayette bulunmuş, Kültür ve Turizm Bakanlığı’na da dilekçe göndermişti. Bunlarla da yetinmeyen köylüler kendileri teyakkuza geçip bölgede arama-tarama hareketi başlatmışlardı. Bölgede hayvancılıkla uğraşan, sürülerini otlatan bütün çobanlarla tek tek görüşen köylüler, son günlerde bölgeye kimlerin gelip gittiğini, gece veya gündüz neler olduğunu sorguladılar.

Eseri ters çevirip üzerine taş yığmışlar
Bu arada çevrede dikkatle arama yapan köylüler, kömür madeni açılmak istenen alana yakın bir bölgede ve stabilize yolun yakınlarında çok sayıda taşın yığılmış olduğunu gördüler. Daha önce böyle bir yığının olmadığının farkına varan ve kontrol etme ihtiyacı duyan köylüler, taşları kaldırarak açmaya başladılar. Taşların en altında çalınan tarihi esere ulaşan köylüler tarihi eserin ters çevrilerek normal taş süsü verildiğini fark ettiler."

Kömür madeni tarımı bitirecek
Sulu tarım sayesinde her yıl milyonlarca liralık meyve ihracatı yapan, bunun yanı sıra geniş tarım alanlarında hububat ekimi de gerçekleştiren yöre köylüleri, hayvancılık da yapıyor. Bölgenin Korkuteli’nin su havzası olduğu ve kömür madeni açılması halinde yer altı sularının kirlilik ve yok olma tehdidiyle karşı karşıya kalacağı belirtiliyor.

Neler olmuştu?
Dereköylüler, yaşam ve üretim alanlarına kömür madeni açılmaması için mücadele verirken, Antalya Tarım İl Müdürlüğü’nün maden ocağına “olur” verdiği ve diğer kurumların da olur vermesi için çalıştığı ortaya çıkmıştı.

Köylüler, bölgenin sit alanı olması için bekledikleri müze görevlilerinin maden şirketinin aracıyla bölgeye gelmesi Dereköylüler’i şaşırtmıştı. Müze görevlilerini getiren ve araçlarını tarlaların arasına gizleyen şirketin çalışanları köylüler tarafından kovalanırken, tarihi eserleri inceleyecek olan memurlara da Dereköylüler, “Neden şirketin aracıyla geliyorsunuz, devletimizin aracı yok mu? Üstelik geldiğinizde kimseye de haber vermiyorsunuz. Dereköy’ün muhtarı var, azası var” diye tepki göstermişlerdi. Dereköylüler, Aralık 2019’dan bu yana topyekûn mücadele veriyor ve kömür madeni istemediklerini her koşulda, her yerde dile getiriyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/madeni-engelleyecek-delil-calindi_183006.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!