Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Mahkeme Kendi Atadığı Bilirkişilere İtibar Etmedi

Bilirkişi raporunu reddeden mahkeme, Bursa’da atık tesisi ve cevher zenginleştirme için verilen ÇED olumlu kararının iptal talebini reddetti.

yapi.com.tr
Mahkeme Kendi Atadığı Bilirkişilere İtibar Etmedi

Bursa’nın Yenişehir ilçesi Kirazlıyayla köyünde yapılmak istenen flotasyon (cevher zenginleştirme) ve atık tesisi için verilen çevresel etki değerlendirme (ÇED) olumlu kararına itiraz mahkeme tarafından reddedildi. Bilirkişilerin raporuna itibar etmediğini belirten mahkeme, önlemlerin ‘yeterli’ olduğuna karar verdi.

BirGün’den Gökay Başcan’ın haberine göre; bölgede uzun yıllardır madencilik faaliyeti yürüten şirket, flotasyon ve atık tesisi için ÇED olumlu kararı aldı. Bursa Barosu ve bölge halkı kararı mahkemeye taşıdı. Bursa 1. İdare Mahkemesi, bilirkişi heyeti atanmasına karar verdi.

Bölgede incelemeler yapan bilirkişi heyeti, projenin ÇED raporunun teknik olarak yeterli olmadığına karar verdi.

Bilirkişiler, maden şirketinin tarım alanlarında inşaat çalışması yapmasının da mevzuata aykırı olduğunu kaydederek, “ÇED Raporunda parsellerin tarım dışı amaçlı kullanım izni alınmadan sahada hiçbir işlem yapılmayacağı belirtilmesine karşın inşaat çalışmaları başlamıştır. Dava dosyasında tarım arazilerinin amaç dışı kullanımına ilişkin izin alındığına dair bir bilgi ve belgeye rastlanmamıştır. Bu durum 5403 sayılı Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanununa aykırıdır.” ifadelerini kullandı.

Bilirkişiler, ÇED raporunun teknik olarak yetersiz olduğunu belirtmesine rağmen mahkeme görmezden geldi. Mahkeme kararında bilirkişilerin raporuna itibar etmediğini, önlemlerin yeterli olduğuna karar verdi.

“Mücadelemiz sürecek”
Kararı değerlendiren Yenişehir Çevre Platformu dönem sözcüsü Şafak Erdem, “Mahkemenin atadığı bilirkişi heyetinin ücretini bu insanlar aralarında bölüşüp toparlamıştı. Adalete, hukuka, bilim ve tekniğe inançları sonsuzdu. Alın teri ile kazandıkları para, yaşam hakları gibi iki satırla savruldu gitti. Çünkü bilim ve teknikle karar verilmedi. Mücadelemiz sonlanmış değil. Biz bilim ve tekniği, adaleti, yaşamı savunmaya devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Davanın avukatı Osman Atalay Akman ise bilirkişilerin uzman oldukları alanda yaptıkları tespitlerin boşa çıkartıldığını belirtti. Akman şöyle konuştu: “Biliyorsunuz mahkemeler gerekçeleri ile konuşur. Bursa 1. İdare Mahkemesi’nin Kirazlıyayla davasında ortaya koyduğu gerekçesini incelediğimizde; mahkemenin kendi atadığı bilirkişilerin uzman oldukları alanda yaptıkları tespitleri boşa çıkarmaya çalıştığını, bu kişilerin mesleklerini icra ederken edindiği tecrübe ve bilgi birikimini hiçe saydığını ve bizim hukukçular olarak mahkemeye sunduğumuz hukuki dayanakları göz artı ettiğini görüyoruz. Biz hukukçulara düşen Kirazlıyaylada davasına müdahil olan derneğimiz ve köylülerimizin insanca yaşam hakkını, tarım ve hayvancılık faaliyetlerini sekteye uğratan bu tesisin durdurulması için idare mahkemeleri nezdinde davayı bir üst mahkemeye taşımaktır.”

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/mahkeme-kendi-atadigi-bilirkisilere-itibar-etmedi_182629.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!