Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Maraş’ta Daha Çok Küle Mahkeme İzin Vermedi

Mahkeme, iki tane faal termik santral olması planlanan Maraş’ta üçüncüsüne dur dedi. Kararda projenin geri dönüşü imkansız zararlar vereceğine dikkat çekildi.

yapi.com.tr
Maraş’ta Daha Çok Küle Mahkeme İzin Vermedi

Elektrik Üretim A.Ş. tarafından çevresel etki değerlendirme süreci (ÇED) başlatılan, daha sonrada Türkiye Varlık Fonu'na devredilen 1800 megavat (MW) kapasiteli ülkenin en büyük kömürlü termik santrali olması planlanan Afşin C Termik Santrali için yürütmeyi durdurma kararı verildi. Mahkeme projenin hayat geçmesi durumunda telafisi imkansız zararlar verebileceğine dikkat çekti.

BirGün’den Gökay Başcan’ın haberine göre; bölgede iki aktif termik santral bulunan ve kışları ‘siyah kar’ yağan Maraş’ta yapılmak istenen ülkenin en büyük termik santraline mahkeme ‘dur’ dedi. Bölge halkının ve bilirkişilerin itirazlarını haklı bulan Kahramanmaraş İdare Mahkemesi yürütmeyi durdurma kararı verdi.

Bilirkişilerin hazırladığı rapor doğrultusunda karar veren mahkeme, ÇED raporunda toz (PM10) emisyon hesaplamalarının sağlıklı olmadığına ve büyük oranda bitkisel toprak kaybına neden olacağına dikkat çekti.

37 santral davalık
Öte yandan Doğu Akdeniz Çevre Platformu adına, 37 termik santralın kapatılmasına ilişkin açılan dava 17 Mart Perşembe günü Ankara İdare Mahkemesi’nde görülecek. Dava öncesi konuşan Avukat İsmail Hakkı Atal, “32’si çalışır 5’i proje halinde olan 37 kömürle çalışan termik santrale dava açtık. Er veya geç lehimize karar bekliyoruz. Covid salgını olduktan sonra termik santrallerin bulunduğu yerlerde Covid’e yakalanma oranı 9 kat, ölümler 3 kat daha fazla oldu.” dedi.

Atal ayrıca, aynı mahkemede aynı gün Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü’nün (MAPEG) 606 maden ihalesinin iptaline ilişkin davanın da görüleceğini hatırlattı.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/marasta-daha-cok-kule-mahkeme-izin-vermedi_189731.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Ytong Çatı Paneli

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!