Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Termik Santralden, Çevreci Dernek Başkanına Dava

Yatağan Termik Santrali ve bölgedeki kömür ocaklarının köylere, doğaya ve çevreye verdiği zararla mücadele eden Yatağan Yeşil Yaşam Derneği Başkanı Kazım Erol’a, termik santral tarafından 1 milyon TL'lik tazminat davası açıldı.

yapi.com.tr
Termik Santralden, Çevreci Dernek Başkanına Dava

Muğla'nın Yatağan ilçesinde yaklaşık 25 yıldır Yatağan Termik Santrali ve santrale ait kömür ve maden ocakları ile mücadele eden, boşaltılan köylerde, köylünün sesi olan çevreci ve aktivist Yatağan Yeşil Yaşam Derneği'nin Başkanı ve Kurucusu Kazım Erol’a Yatağan Termik Enerji Üretim A.Ş. tarafından 1 milyon TL’lik tazminat davası açıldı.

Sözcü’den Yaşar Anter’in haberine göre; Yatağan Termik Enerji Üretim A.Ş.'nin ticari itibarının zedelendiğini öne sürerek hakkında dava açıldığını öğrenen Kazım Erol, kendisine ait sosyal medya hesaplarında yaptığı paylaşım, mesaj ve videolarla santralin itibarının zedelendiğinin iddia edildiğini ve termik santrale karşı mücadelelerinde şirketin kendisini korkutup sindirmeyi amaçladığını belirterek “Gelecek kuşakların yaşam hakkı için sonuna kadar mücadelemiz sürecektir.” dedi.

Yüzlerce yıllık tarihi köyleri ve doğayı katlettiler
Erol açıklamasında, yaklaşık 40 yıldır ilçede faaliyet gösteren Yatağan termik santralinin 2014 yılında kamudan özel sektöre satıldığını belirterek, “40 yıldır bölgede hava, toprak ve su kirliliğine neden olması nedeniyle mücadele ediyoruz. Şirketin işlettiği kömür ocakları da birçok köyün boşalmasına neden oldu. Şirket bölgedeki çok sayıda antik kente ve kültür varlığına zarar veriyor. Bunları söylemek anlatmak suç mu? Yatağan ve özellikle Turgut Mahallesi çevresinde yıllardır ekoloji, doğa mücadelesi yürütüyoruz. Yatağan Yeşil Yaşam Derneği olarak, termikçi şirketin yol açtığı çevre, tarım ve kültürel sorunlara karşı birçok dava açtık. Şirket aleyhinde onlarca dava açtık ve devam ediyor.” ifadelerini kullandı.

“İtibarsızlaştırmaya çalıştı” iddiası
Yatağan Asliye Hukuk Mahkemesi'nde açılan davada şirket, Kazım Erol’un sosyal medya hesaplarından yaptığı paylaşımlarla ticari itibarını zedelediğini ileri sürüyor. Erol’un kendilerini “Kasti olarak sistematik bir şekilde itibarsızlaştırmaya çalıştığını” iddia eden şirketin, Erol hakkında 1 milyon liralık dava açmasına neden olan sosyal medya paylaşımlarında çevre kirliliğine, tarihi alanların zarar görmesine, yerinden edilen köylülere dikkat çekiliyor. Şirketin 6 aylık geçici izinle çalıştığı belirtiliyor.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/termik-santralden-cevreci-dernek-baskanina-dava_188796.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!