Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Yeşil Kalkınma Yönergesine Rağmen Termik Santrale Yatırım Yapıldı

Çin’de temmuz ayında yayımlanan “Dış Yatırımlarda ve İş birliğinde Yeşil Kalkınma İçin Çalışma Yönergesi”ne rağmen Çinli firma Türkiye’de termik santral kuruyor.

yapi.com.tr
Yeşil Kalkınma Yönergesine Rağmen Termik Santrale Yatırım Yapıldı

Çin Ticaret Bakanlığı ile Ekoloji ve Çevre Bakanlığı’nın ortak imzasını taşıyan “Dış Yatırımlarda ve İş birliğinde Yeşil Kalkınma İçin Çalışma Yönergesi” temmuz ayında yayımlandı.

Cumhuriyet’ten Hazal Ocak’ın haberine göre; yayımlanan yönergede “yeşil kalkınma bilincini yükseltmek için büyük çaba sarf edilmesi gerektiğine ve doğal kaynakları son derece verimli bir biçimde kullanması gerektiğine” dikkat çekiliyor.

Kurum ve şirketlerin uyması gereken görevleri belirleyen yönerge aynı zamanda bu projelere finansman sağlayan banka ve şirketlere de iletildi.

Uzmanlar, Adana’nın Yumurtalık ilçesinde denizkaplumbağalarının yuvalama alanlarından biri olan Sugözü Kumsalı’nın bulunduğu alanda inşaatı süren Hunutlu Termik Santrali’nin yatırımcısının Çinli olduğuna dikkat çekiyor.

Yönergeyi değerlendiren Doğu Akdeniz Çevre Platformu Sözcüsü Dr. Sadun Bölükbaşı, Çin’den, Türkiye’deki yatırımlarında sürdürülebilir bir anlayışla hareket etmesini beklediklerini söyledi. Bölükbaşı, “Çin hükümetinin yayımlamış olduğu yeşil kalkınma yönergesi ile birlikte, şirketin Hunutlu kömürlü termik santrali inşaatını derhal durdurmasını ve projeyi finanse eden 3 Çin bankasının finansmanını geri çekmesini talep ediyoruz.” dedi.

Zehir saçacak
Sürdürülebilir Ekonomi ve Finans Araştırmaları Derneği Kurucu Direktörü Bengisu Özenç de “Biz, kendi iddialı düşük karbon vizyonumuzu çizmediğimiz sürece başka ülkelerin kurallarına tabi olmaya devam edeceğiz. Düşük karbonlu ekonomiye geçiş konusunda vakit kaybetmemeliyiz.” diye konuştu.

350.org Türkiye Temsilcisi Efe Baysal ise özetle şöyle konuştu: “Çin, -her ne kadar somut hedefler koymadan- kendi ülkesinde emisyonu azaltacağını taahhüt etse de ülke dışı yatırımlarında bunun yakınından bile geçmiyor. Santral, Çin’den 6 bin kilometre ötede zehir saçacak.”

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yesil-kalkinma-yonergesine-ragmen-termik-santrale-yatirim-yapildi_186776.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!