Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Marmaray'da Geri Sayım Başladı

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, 2 Ağustos'ta test sürüşlerine başlanacak olan Marmaray ile günde 1.5 milyon kişinin iki kıta arasını 4 dakikada geçeceğini söyledi.

yapi.com.tr
Marmaray'da Geri Sayım Başladı

Dünya Gazetesi'nin haberine göre, İstanbul'un iki yakasını deniz altından birleştirecek dünyadaki en önemli projelerden biri olan ve bitim tarihi 29 Ekim 2013 olan Marmaray projesinde 2 Ağustos'ta test sürüşleri başlayacak. 9 milyar dolarlık projede kaba inşaat sona ererken, 2 kıtayı birleştirecek raylar takıldı, bundan sonraki süreçte vagonlarını bekliyor.

76.6 kilometre uzunluğundaki Marmaray projesi 4 sözleşmeden (Müşavirlik Hizmetleri, Boğaz Geçişi- BC1, Banliyö Hatlarının İyileştirilmesi- CR3 ve Demiryolu Aracı İmali-CR2) oluşuyor. 29 Ekim 2013'te Ayrılıkçeşme-Kazlıçeşme arasında 13.6 kilometre uzunluğundaki Boğaz Geçiş Kesimi ile Gebze- Pendik arası 20 kilometre uzunluğundaki şehirlerarası yolcu/yük tren hattının açılması planlanıyor. Projede kaba inşaat tamamlanırken, mimari ve elektro-mekanik işler devam ediyor. İki kıtayı birleştirecek ray montajları yapıldı. İstasyonlarda yerlerin ve duvarların mermerleri döşendi, merdivenler monte edildi. 2 Ağustos'ta test sürüşleri başlayacak olan Marmaray'da bir bilet ile seyahat edilebilecek.

355 demiryolu aracının üretimi tamamlandı

Marmaray Araç Alımı Sözleşmesi kapsamında temin edilecek 440 adet demiryolu aracından 355 adedinin üretimi de tamamlandı. Haydarpaşa ve Edirne gar sahalarında depolandı. 29 Ekim 2013 tarihi itibariyle BC1 kesiminde kullanılması planlanan 13 adet 5'li tren dizisi (65 araç) TCDD'ye teslim edilirken, bu araçlar halihazırda mevcut banliyö hatlarında hizmet veriyor. 29 Ekim 2013'te Gebze- Pendik arasında kullanılması planlanan yüksek hızlı tren araçları Ankara-İstanbul Yüksek Hızlı Tren Projesi kapsamında TCDD İşletmesi Genel Müdürlüğü tarafından temin ediliyor.

Marmaray inşaatında 109 ay doldu

Marmaray projesi fizibilite çalışmalarına 1985 yılında başlandı. 2001 yılında Mühendislik ve Müşavirlik Hizmetleri İhalesi gerçekleştirilerek bugünkü Marmaray projesinin çalışmalarına start verildi. İnşaat işleri ise Ağustos 2004 tarihinde Boğaz Geçişi kesiminde başladı. İnşaat işleri için çalışılan süre 109 ayını doldurmuş oldu.

157 bin metreküp arkeolojik kazı

Boğaz Geçişi Sözleşmesi kapsamında batırma tüp tünel imalatları için Boğaz tabanından yaklaşık 1 milyon 200 bin metreküp malzeme (kontamine malzeme ve toprak) çıkarıldı. Bunun yerine yaklaşık 1 milyon metreküp kaya ve toprak dolgu yapıldı. Ayrıca, 157 bin 658 metreküp arkeolojik kazı, 518 bin 585 metreküp makineli istasyon kazısı, 1 milyon 116 bin 988 metreküp tünel kazısı, 66 bin 582 metreküp dolgu yapıldı. Banliyö Hatlarının İyileştirilmesi Sözleşmesi kapsamında, Gebze- Pendik arasındaki 20 kilometrelik güzergahta yaklaşık olarak 400 bin metreküp hat kazısı ve 100 bin metreküp hat dolgusuna ilaveten Gebze Depo sahasında 12 bin metreküp kazı ve 60 bin metreküp dolgu, Halkalı Depo Sahasında 100 bin metreküp kazı ve 40 bin metreküp fitil dren (ön yükleme) üzeri dolgu yapıldı.

Marmaray Demiryolu Boğaz Tüp Geçişi Sözleşmesi kapsamında ortalama aylık bin 700 kişi ile son 7 yılda 32 milyon adam/saat, (Gebze Haydarpaşa, Sirkeci Halkalı Banliyö Hatlarının İyileştirilmesi Elektro Mekanik Sistemler) CR3 Sözleşmesi kapsamında ortalama aylık 350 kişi ile son 1 yılda 90 bin adam/saat, Mühendislik ve Müşavirlik Hizmetleri işi kapsamında, ortalama aylık 100 kişi ile 2 milyon 800 bin adam/saat çalışma yapıldı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/marmarayda-geri-sayim-basladi_110639.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!