Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Martha Koyu Özel Kişilere Kiralanacak

Burgazada’da 1. Derece Doğal sit alanı olan Martha Koyu için Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından açık teklif usulü ile ihale ilanı açıldı.

yapi.com.tr
Martha Koyu Özel Kişilere Kiralanacak (Fotoğraf: AA)

İstanbul'un Adalar ilçesinde Burgazada'da yer alan Madam Martha Koyu'nun bulunduğu alan, yeniden açık teklif usulü yoluyla kiralanmak isteniyor. 1. Derece sit alanı olan ve 2019 ile 2021 yıllarında da özel kişilere devredilmek üzere ihaleye çıkılan Martha Koyu, Vakıflar Genel Müdürlüğü’nce yapılan 'açık teklif usulü' ihaleyle kiralamaya açılacak. İhale 8 Mayıs (çarşamba) günü saat 10:00'da gerçekleşecek. İhalenin muhammen bedeli ise aylık 150 bin TL olarak açıklandı.

Artı Gerçek'ten Yaprak Akbaba'nın haberine göre, 2006 yılında adadaki Hazine’ye ait bir başka araziyle trampa edilerek Silahtarağa Vakfı’na devredilen koy, böylece Vakıflar Genel Müdürlüğü kontrolüne geçti. Martha Koyu’nun da içinde yer aldığı toplam 56 dönümlük arazi Koy'dan Kalkapazankaya’ya kadar uzanan çok geniş bir bölgeyi kapsıyor. Arazi üzerindeki yapılan başvurular sonrasında alınacak turizm ruhsatı, bu bölgenin turistik işletmelere açık hale gelmesine neden olacak.

Adalılar hukuki süreç başlatacak
Doğal yapısıyla İstanbul’da eşsiz bir konuma sahip olan koyu korumak için Burgazadalıların oluşturduğu sivil bir inisiyatif olan Martha Koyu Dayanışması ihalenin iptal edilmesi için girişimleri başlatıyor.

Adalar için İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ve Adalar Belediyesi’nin hazırladığı, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın onayladığı imar planıyla ilgili İBB açıklama yapmıştı. İBB, imara açılan sit alanlarının derecesinin Bakanlık tarafından düşürüldüğünü belirtmişti. İmar planlarına göre, Burgazada’da sit derecesi düşürülen yerlere konut alanı ve günübirlik tesis alanı yapılması planlanıyor.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/martha-koyu-ozel-kisilere-kiralanacak_204517.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!