Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

'Mega Projeler Ekonomiyi Olumsuz Etkiliyor'

TMMOB Makina Mühendisleri Odası (MMO), hazırladığı sanayinin sorunları bülteninin 21'incisini "Mega Projelerin Sorunları" konusuna ayırdı.

yapi.com.tr
'Mega Projeler Ekonomiyi Olumsuz Etkiliyor'

DHA'nın haberine göre, Kalkınma Bakanlığı, Dünya Bankası, Hazine ve çeşitli bakanlık verileri kullanılarak yapılan araştırma ile hazırlanan "Mega Projelerin Sorunları" bülteninde ekonomik sorunlara değinildi.

Makina Mühendisleri Odası'nın hazırladığı bültende yapılan Mega Projelerin ekonomiyi nasıl etkilediğine değinildi. MMO hazırladığı bülten ise şöyle;

"Yapım aşamasında olan projeler Yap İşlet Devret (YİD) (16) ve Yap Kirala Devret (YKD) (17) modelli olup toplam yatırım tutarları 36 milyar ABD dolarıdır. Bunlardan en büyük 4'ü, bu 34 projenin üçte ikilik büyüklüğünü oluşturmaktadır. Bu 4 'Mega Proje' içinde ise Üçüncü Havalimanı 14 milyar dolarlık yatırımı ile yüzde 38 diğer projelerden ayrışmaktadır. Söz konusu 4 Mega Projenin üçü İstanbul odaklıdır. Bu denetimsiz, kontrolsüz ve içinde büyük riskler barındıran sürecin, bir an önce kamu denetimi altına alınması bir zorunluluktur.

Aksi takdirde tüm topluma ait yeraltı-yerüstü kaynaklarının daha çok tahrip edilmesi önlenemeyecek, büyük çevre felaketleri kaçınılmaz olacaktır. Yapımı tamamlanan ya da tamamlanmak üzere olan projelerin yol açtığı, açacağı arsa spekülasyonunun önüne geçilmeli, otoyolların çevreleri özellikle Kuzey İstanbul projelerinin çevreleri sit alanı ilan edilerek imara açılması önlenmelidir. Kamu denetimi dışında tutulan ve özellikle işsizlik fonunun yağmalanmasını amaçlayan bu girişimin iptali istenmelidir."

http://www.yapi.com.tr/haberler/mega-projeler-ekonomiyi-olumsuz-etkiliyor_151354.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!