Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Melen’de Çatlak İtirafı

İBB Çevre ve Enerji Komisyonu ile Tarım, Orman, Hayvancılık ve Su Ürünleri Komisyonu’nun hazırladığı raporda, Melen Barajı’nın rehabilitasyon sürecinde olduğu belirtildi.

yapi.com.tr
1 Melen’de Çatlak İtirafı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Çevre ve Enerji Komisyonu ile Tarım, Orman, Hayvancılık ve Su Ürünleri Komisyonu, İstanbul’un su ihtiyacını karşılaması için yapılan ancak gövdesindeki çatlaklar nedeniyle bir türlü faaliyete geçmeyen Melen Barajı’na ilişkin çalışmalarını tamamladı.

Cumhuriyet’ten Hazal Ocak’ın haberine göre; AKP’lilerin çoğunlukta olduğu komisyonların hazırladığı ortak raporda, Melen Baraj gövdesinde oluşan çatlaklar nedeniyle rezervuarda su tutulmasına başlanamadığı itiraf edildi. Bir rehabilitasyon projesi geliştirildiği vurgulanan raporda yaklaşık 3 yıl içinde barajın rehabilitasyonunun tamamlanmasının öngörüldüğü ifade edildi.

Melen Projesi’nin tarihçesiyle başlayan iki komisyonun ortak raporunda barajın inşaatına 28 Aralık 2012’de başlandığı anımsatıldı. Barajın çökme riskinin bulunmadığı belirtilen raporda barajdaki bütün açılmaların baraj derzlerinde olduğunun altı çizildi. 2020 itibarıyla baraj müteahhitlerine ödenen bedelin ise 910 milyon TL olduğu açıklandı. İmamoğlu, İBB Meclisi’nin Aralık 2019 toplantısında Melen’deki çatlakları göstermişti.

Raporun son bölümünde Melen Barajı’nın son durumuna ilişkin şu bilgiler verildi: “Melen Barajı gövdesinde oluşan çatlaklar nedeniyle rezervuarda su tutulmasına başlanamamıştır. Bu nedenle DSİ Genel Müdürlüğü bir rehabilitasyon projesi geliştirmiştir. Bu proje baraj mansabında oluşturulacak kil, kaya ve betondan oluşan kompozit bir yapı ile barajı destekleyecektir. Proje tamamlanmış ve yapım ihalesi 2020 yılı içerisinde gerçekleştirilmiştir. İhale sonucunu içeren kararın açıklanması beklenmektedir. Yaklaşık 3 yıl içerisinde barajın rehabilitasyonunun tamamlanması öngörülmektedir.”

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/melende-catlak-itirafi_179085.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • Melen Barajı'nın durumu tek kelime ile utanç vericidir. 2012 senesi ihalesi işi hala na-tamam olarak önümüzdedir. Ben de İnş Y. Mühendisi olarak bu ayıbın "FORCE MAJOR" şartlarda maksimum 6 ayda gidrilmesi gerektiği kanaatindeyim ve DSİ bu hatasını acilen düzeltmek edimini İstanbullulara borçludur. YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!