Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Mimarlar Odası: "Karar İdeolojik"

Atatürk Orman Çiftliği sınırlarındaki toplam yüzölçümü 91 bin 195 metrekare olan alanın imar planı değişikliğinin onaylanmasına, TMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi tepki gösterdi. TMMOB yaptığı yazılı açıklamada, kararın ideolojik olduğunu belirterek, “Atatürk Orman Çiftliği talanı son bulmalı. Süreci yargıya taşıyacağız” dedi.

yapi.com.tr
Mimarlar Odası: "Karar İdeolojik"

Daha önce de Atatürk Orman çiftliği (AOÇ) için kampanyalar yürüten ve davalar açan Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Atatürk Orman Çiftliği'ndeki imar planı değişikliğinin onaylanması kararına tepki gösterdi.

"AOÇ mücadelesini sürdüreceğiz”

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Ali Hakkan karara ilişkin olarak, tepkisini şu sözlerle dile getirdi:  “Planla ilgili yargı yoluna başvuracağız. Atatürk Orman Çiftliği'nin talanına yönelik her türlü girişime dava açacağız. Biz dava açtıkça planları da değiştirerek, temcit pilavı gibi önümüze getiriyorlar. AOÇ mücadelesini sürdüreceğiz. ”

"Karar ideolojik"

Mimarlar Odası Ankara Şube Sekreter Üyesi Tezcan Karakuş Candan: “Bira fabrikası, lojmanlar, lokanta gibi kompleks içerisinde bulunan yapıların tescili için Koruma Kuruluna tescil başvurusunda bulunduk. Alanda Avusturyalı mimar  Ernst Egli’nin bir mahalle ölçeğinde tasarladığı yapıları var. Koruma kurulu inceliyor. Kurul heyeti de belirledi, heyet yerinde inceleme gezisi yapacak. Bu karar parçacı bir yaklaşım, AOÇ’nin bütünlüğü ile ilgili bir dava sürerken ve bilirkişi raporu  lehine gelmişken parçacı bir yaklaşım doğru değil. Kararın ideolojik olduğunu düşünüyoruz. Sayıştay raporunda da belirtildiği gibi amacı dışında kullanılan bütün araziler AOÇ’ye geri devredilmeli ve AOÇ talanı son bulmalı. Atatürk Orman Çiftliğinde yapılan talana yönelik toplumsal olarak hassasiyet çoğaldıkça, talan için gaza basılıyor.  AOÇ arazisini kulüplere, camiye, meclise tahsis ediyor. AOÇ’de talanın olmadığı gün yok neredeyse. Süreci yargıya taşıyacağız “ şeklinde konuştu.  Candan Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin Başkent Dayanışması ile birlikte 5 Mayıs’ta AOÇ’de büyük bir eyleme hazırlandığının bilgisini de verdi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/mimarlar-odasi-karar-ideolojik_105541.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!