Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

"Ankara’yı Kimliksizleştiremezsiniz"

Başkent Dayanışması bileşenleri Milli Piyango binası önünde, cephe değişikliklerine karşı eylem yaptı.

yapi.com.tr
 "Ankara’yı Kimliksizleştiremezsiniz"

Büyükşehir Belediyesi’nin Atatürk Bulvarı’ndaki binalarda cephe değişikliğine başlaması Başkent Dayanışması’nın tepkisini çekti. Başkent Dayanışması bileşenleri “Çehrelerimiz, taşıdığı birikimlerden ve deneyimlerden kopartılarak değiştiriliyor, kimliksizleştiriliyor. Tek tipleştiriliyor” diyerek ‘kimliksizleştirmeye’ karşı bir basın açıklaması yaptı.

Açıklamayı Başkent Dayanışması bileşenleri adına Mimarlar Odası Ankara Şubesi Sekreteri Üyesi Tezcan Karakuş Candan okudu. Candan: “Her birimizin bir kimliği var. Yaşadıklarımızı ifade eden yüzümüz var. 90 yıldır bu ülkenin başkentliği yapan Ankara’nın da bir kimliği var. Binlerce yıllık birikimle yoğrularak bugüne taşınan Başkent Ankara’nın kimliği değiştirilmeye çalışılıyor. Çevrelerimiz o baskıcı değişmezlikle tek tiplerle donatılıyor, yaşam mekanlarımız tek tipleştiriliyor, kimliksizleştiriliyor… Konutlarımız tek tipleşti… Adliye Saraylarımız tek tipleşti, Okul Yapılarımız tek tipleşti, Kentlerimiz tek tipleşti. Kimliksizleşti… Biz biliyor ki tüm baskıcı rejimler önce yapılı çevremizi değiştirirler, göz alışkanlığı için… Sonra ruhunu değiştirirler yaşamlarımızın… Bir bakmışsınız karanlığın içerisindeyiz, hep aynı selamlar, hep aynı söylemler, hep aynı diziler, hep aynı haberler,  ayırt edemediğimiz anılarımızı ve yaşadıklarımızı sıradanlaştıran hep aynı mekânlar kuşatır etrafımızı, gelmekte olan kişiliğimizi yok etmeye gelmektedir biliyoruz…  İstenen şey bellidir. Tek tip konut, tek tip çevre, tek tip bina, tek tip düşünce, tek tip insan.”

“Binaların sahte yüzlerini kabul etmiyoruz”

Ankara’nın kimliğini yitirmesine izin vermeyeceklerini belirten Candan, şöyle devam etti: “ Önce kentimizin en önemli meydanını sönükleştirdiler , bakımsız bıraktılar, AVM kültürü ile yaşamlarımızı ticarileştirdiler. Sonra en saygın mağazalar terk etti Kızılay’ı Atatürk Bulvarı’nı ,pasajlar bir bir boşaldı. İşyerleri giderek  niteliksizleşti. Bir zamanlar kapılarında kuyruklar beklenen sinemalar bir bir kapatıldı, Ankara’ya gelen yabancı turistler, ziyaretçiler artık uğramaz oldu Kızılay’a. Şimdi bu sürecin baş aktörü olan Ankara Büyükşehir Belediyesi Kızılay’daki tüm bu olumsuz gelişmelerin günahını Atatürk Bulvarı üzerindeki yapıların cephelerine yüklemek istemektedir. Bina cephelerinin tabela kirliğinden kurtulmasını, yayalaştırılmasını, meydanlaştırılmasını, yapı cephelerinin özgün kimliğine kavuşturulmasını en çok biz istiyoruz. Ancak Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından Atatürk Bulvarı üzerinde başlayan 15 kamu yapısının bina cephelerinin tek tipleştirilmesini, kimliksizleştirilmesini reddediyoruz. Kızılay’da tek tipleştirilmek istenen binaların sahte yüzlerini kabul etmiyoruz. Atatürk Bulvarı üzerindeki kimliği değiştirilerek, “heil Hitler” diye sıya girmesi istenen yapılara özgürlük istiyoruz.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/-ankarayi-kimliksizlestiremezsiniz_107901.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!