Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Mimarlar Odası: Tarlabaşı'nda Neden Acele Ediliyor?

Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi, dün (26 Ağustos Perşembe) Tarlabaşı’nda başlatılan yıkımlar hakkında yazılı bir açıklama yaparak, "Tarlabaşı'nda acele nedir? Siyasi iktidar, yerel yönetim ve Çalık ittifakı neyin telaşındadır?" diye sordu. Açıklamada, Beyoğlu Belediyesi'nin gerekli önlemleri almadan, yıktıkları binaya bitişik binada

yapi.com.tr
Mimarlar Odası: Tarlabaşı'nda Neden Acele Ediliyor?

TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi, dün (26 Ağustos Perşembe) Tarlabaşı’nda başlatılan yıkımlar hakkında yazılı bir açıklama yaparak, "Tarlabaşı'nda acele nedir? Siyasi iktidar, yerel yönetim ve Çalık ittifakı neyin telaşındadır?" diye sordu. Beyoğlu Belediyesi'nin gerekli önlemleri almadan, yıktıkları binaya bitişik binada yaşayan insanları uyarmadan, güvenlik almadan bir 'korkutma yıkımı'na başladığının savunulduğu açıklamada, şöyle deniliyor:

"Yıkılan bir binaya bitişik nizam olan bir binadaki yaşlı insanların gözündeki korku değil söz ettiğimiz… O gözlerdeki korku, bitişiklerindeki yapının yıkılacağı ile ilgili olarak bilgilendirilmemiş, yıkım işlemi sırasında güvenlikleri alınmamış yurttaşların sorumsuz kamu görevlilerine yalın bir itirazdır.

Evet, bugün Tarlabaşı’nda bir korku yıkımı gerçekleştirilmektedir çünkü 'Tarlabaşı Kentsel Dönüşüm Projesi' adı verilen yıkım ve sürgün planının biricik hukuki dayanağı olan 5366 Sayılı Yasa ve ona dayanarak Beyoğlu Belediyesi ve Çalık Holding işbirliği ile ortaya çıkan avan proje ile ilgili açılmış olan hukuki süreç henüz sonuçlanmamışken bir yıkım gerçekleştirilmesinin tek amacı bölgede yaşayan tüm insanların (kiracı, malik ya da barınan)  insanların korkutulması Siyasi iktidar – yerel yönetim - Çalık ittifakının en çok gereksinim duyduğu şeydir.

Evet, bugün Tarlabaşı’nda bir korku yıkımı gerçekleştirilmektedir çünkü Siyasi iktidar – yerel yönetim – Çalık ittifakı gayet iyi bilmektedirler ki 'Tarlabaşı Kentsel Dönüşüm Projesi' ile ilgili usulüne uygun olarak, hukuken dayanak olabilecek nitelikte bir uygulama projesi henüz bulunmamaktadır. Yani Siyasi iktidar – yerel yönetim - Çalık henüz herhangi bir biçimde 'Tarlabaşı Kentsel Dönüşüm Projesi' kapsamında bir yıkım gerçekleştirilemeyeceğini gayet iyi bilmekte ancak bölgede yaşayan yoksul insanların, ev sahiplerinin, kiracıların ve barınanların tüm uğraşlarına karşın kıramadıkları direnişini bu 'korkutma yıkımı' ile kırmaya çalışmaktadır…

Evet, bugün kamusal olanakların özel bir şirketin, Çalık Holding’in yararına kullanılmasının, devletin kolluk güçlerinin özel bir şirketin eşsiz biçimde kar edebilmesi için kullanılmasının yalın bir örneği olarak Tarlabaşı’nda 'korkutma yıkımı' gerçekleştirildi.

Tüm kamuoyunu, bu hukuka ve kamu yararına aykırı, kamusal olanakların özel bir şirket yararına tahsis edilmesi niteliğinde olan, İstanbul’un en önemli sivil mimari mirası örneklerini yok edecek olan uygulamalara karşı sesini yükseltmeye, Tarlabaşı’nda yaşayan tüm yurttaşlarımızın yanında olmaya  çağırıyoruz".

http://www.yapi.com.tr/haberler/mimarlar-odasi-tarlabasinda-neden-acele-ediliyor_82325.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!