Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

“Mimarlar Odası, Bitmemiş Bir Deneyimin Adıdır”

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, 43. Olağan Genel Kurulu, 21-22 Şubat tarihlerinde gerçekleştirildi. Tezcan Karakuş Candan, Mimarlar Odası 42. dönem çalışmalarının özgünlüğüne dikkat çekti ve “Demokrasi ve özgürlük mücadelesi ile mimarlık ve kent mücadelesi bu dönemde kesişti. Zorlu bir dönemdeyiz. Mimarlar Odası, bitmemiş bir deneyimin adıdır" dedi.

yapi.com.tr
“Mimarlar Odası, Bitmemiş Bir Deneyimin Adıdır”

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, 43. Olağan Genel Kurulu, 21-22 Şubat tarihlerinde gerçekleştirildi. Genel kurul’da açılış konuşmasını iki yıldır Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanlığı’nı yürüten Ali Hakkan yaptı. Hakkan: “Direnişin ve umudun başkenti şiarıyla 42. dönemde yola çıkmıştık. Mimarlık meslek örgütüne yapılacak saldırıları tahmin ettik. Mimarlar Odası Ankara Şubesi sorumluluğunu yerine getirdi. Bu kadar mücadele edersek bir karşılığı olacaktı elbet, odamıza dinleme cihazı yerleştirildi. Kamu kurumları ile ortak çalışma yürüterek yaptığımız yayınlarımız tutsak edildi. Depomuz basıldı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na idari ve mali olarak bağlanma sürecini birlikte yaşadık. Kent mücadelemizde bize destek olan herkese ve bugün Genel Kurulumuzda, burada bizimle olan ve olmayan herkese teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

“Mimarların yanındayız”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve milletvekillerinden Emine Ülker Tarhan, Sakine Öz, Ali Sarıbaş, Genel Kurul’a başarılar mesajlarını iletirken CHP Milletvekili Levent Gök ise Genel Kurul’da söz alarak şunları söyledi: “Siyasette de bize rehberlik yapan Mimarlar Odası Ankara Şubesi üzerine düşeni fazlasıyla yerine getirmektedir. Şube’nin Ankara’ya kattığı nicelik ve nitelik çok güçlü. Tarihsel ve sosyal önemi büyük olan Ankara, kent kimliğinden yoksun pek çok bina ve yapıyla doludur. Ankara’nın temel probleminden biri özgünlüğünü, kimliğini yansıtacak yapılar bulunmuyor olması. Mimarlar her zaman Ankara’nın kimliksizleştirildiğine dikkat çekiyor. TOKİ’lerin Ankara’ya kimlik kazandırdığını kim söyleyebilir ki? Kentsel dönüşüm Ankara’da rantsal dönüşüme dönüşmüştür. Mimarlar Odası ile pek çok defa AOÇ için eylemler yaptık. Mecliste önergeler de verdik. Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin bilgi birikimine güveniyoruz. Mimarlar Ankara’da kent yönetimini kızdırdı. Siyasal iktidarı da kızdırdı. Siyasal iktidarın da Büyükşehir Belediyesi’nin de hedefinde olan bir meslek kuruluşunun bugün kongresi yapılıyor. Ankara’nın daha yaşanılır bir yer olması ve mimarisinin yeniden tariflenmesine ihtiyaç var. Bizler bu duygu ve düşüncelerle her zaman Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin yanında olacağız” dedi.

Gezi sergisinden rahatsız oldular

Gezi direnişinde yaşamını yitirenler için Genel Kurul sergileri arasında “Gezinin Çocukları” sergisine yer verildi. Milli Kütüphane yetkilileri sergiden rahatsız oldu, serginin kaldırılmasını istedi. 42. dönemde Mimarlar Odası Ankara Şube Genel sekreterliği görevini yürüten Tezcan Karakuş Candan ise öncelikle Genel Kurul’da açılan Gezi Sergisi’nin kaldırılmak istenmesine değindi: “Bu sabah kütüphanenin konferans salonuna geldiğimizde Gezi direnişine ait “Gezi’nin Çocukları” sergisi toplatılmış ve Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin adının yazdığı pankart indirilmişti. Milli Kütüphane sorumluları bu serginin siyasi olduğunu, sergileyemeyeceğimizi söyledi. Sergiyi kaldırmadık. Ne zaman sergi açacak olsak, bir üniversiteden salon istesek siyasi içerikli konuşma yapmayacaksınız değil mi? Şeklinde sorular soruyorlar” dedi. Candan şöyle devam etti: “Mimarlar Odası 42. dönem çalışmaları özgün bir dönemdi. Gezi direnişinin yaşandığı bir süreç olduğu için çok önemliydi. Demokrasi ve özgürlük mücadelesi ile mimarlık ve kent mücadelesi bu dönemde kesişti. Zorlu bir dönemdeyiz. Mimarlar Odası, bitmemiş bir deneyimin adıdır. Adalet yoksa demokrasi ve özgürlük yoksa mimarlık ortamında da özgürlük yoktur” şeklinde konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/mimarlar-odasi-bitmemis-bir-deneyimin-adidir_117448.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!