Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Mimarlar Odası'ndan, Belediye Meclis Kararlarına Dava!

Ankara Beşevler’de Milli Eğitim Bakanlığı’nın kullandığı Yüksek Öğretmen Okulu yerleşke alanı ile Etlik Garajı'nın, ticaret merkezine dönüştürülmesi kararını Mimarlar Odası Ankara Şubesi yargıya taşıyor.

yapi.com.tr
Mimarlar Odası'ndan, Belediye Meclis Kararlarına Dava!

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, Büyükşehir Belediye meclisi kararları ile kentin talan sürecine girdiğini belirtti. Candan “Yüksek Öğretmen Okulu yerleşkesi, Cumhuriyetin eğitim yaklaşımı ile kurulmuş, 1959 yılında başlanarak 1961 yılında tamamlanmıştır. Yatakhane ve okulları  konferans salonu ile önemli bir kompleks olarak 65 bin hektarlık bir alana yayılmış durumda.  Yüksek Öğretmen Okulu yerleşkesi, 12.09.2014 tarihli meclis kararı ile yıkılarak yapılaşmaya açılıyor. 2010 yılında alanın tescil edilmesi için başvuru yaptık, tescil etmediler. Hmax serbest emsali yükseltilerek yapılaşmaya açılan alan özgün bir alan. Mimarlar Odası Ankara Şubesi  olarak planın iptali ve yürütmeyi durdurma davası açacağız.” dedi.

Ankara’da Etlik garajı olarak bilinen ASKİ Genel Müdürlüğü’nün kullanımında olan alanın ticaret merkezine açılmasını da dava açacaklarını söyleyen Candan, “Ağaçlandırılacak alanları yapılaşmaya açmak için plan değişiklikleri veriyorlar. Alanda yapılaşma yoğunlukları düşük bile olsa yapılaşma kararları veriliyor. Sadece Büyükşehir Belediyesi’nin bir meclis toplantısında 30 dan fazla bu şekilde karar var” şeklinde konuştu.

“Ankara için büyük talihsizlik”

Ankara’nın medeniyet şehri olmaktan çıktığını vurgulayan Mimarlar Odası Ankara Şube 2. Başkanı Ali Atakan “Belediye Meclis kararlarında toplumun, kamunun yeşil alanlarına göz dikildiğini görüyoruz.  Ankara için büyük talihsizlik. Kent, bir başkent olarak kültür ve medeniyet kenti olmaktan çıktı. İlginç olan kent talanında muhalif partilerin belediye meclis üyelerinin karşı bir tavırda bulunmamalarıdır” ifadelerini kullandı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/mimarlar-odasindan-belediye-meclis-kararlarina-dava_124979.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!