Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Ankara Vadilerini Kaybediyor!

Mimarlar, "Ankara Vadilerini kaybediyor" uyarısı yaptı. Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, Ankara’da kentsel ölçekte vadiler üzerinden rant kararlarının uygulandığını ifade etti.

yapi.com.tr
Ankara Vadilerini Kaybediyor!

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, Ankara’da kentsel ölçekte vadiler üzerinden rant kararları sürdürüldüğüne dikkat çekerek kararları değerlendirdi. Candan, “Ankara vadilerini kaybediyor, İmrahor vadisi, Mavi göl ile birleşen Kıbrıs Köy vadisi alanlarında iki önemli karar var.  Mavi göl’ün bulunduğu Mamak bölgesinde önemli bir plan değişikliği yapıldı. Konut ve ticaret kararı ve MİA kararı alınarak, 442 hektarlık alanda plan kararı geçmiş durumda. Emsali 3 olan  ve H Max’ı serbest olan yapılaşmalarla birlikte 54.000 kişinin ikamet edeceği bir plan düşünülüyor. Bu ilerlediğinde İmrahor Vadisi’ni tehdit edecek . Merkezler üzerinden giden rant yaklaşımının, çeperlerden başlayan merkezi zorlayan bir rant yaklaşımına gitmesi önemli.  İkincisi Büyük Esat vadisinde, Gaziosmanpaşa’nın hemen arkasından İmrahor Vadisi’ni kesen alanda İlbank’ın Mesa konutları başladı. 36 katlı yapılar öngörülüyor. Yine Sİnpaş’ın Büyük Esat vadisini kesen noktadaki projesi 52 katlı. Zemin artı 4 kat olan yerlerde 52 katlı toplu konut süreci başladı. Bunların hepsi İmrahor Vadisi’ne doğru gidişi ortaya çıkaracak. Büyük Esat Vadisi’ni ortadan kaldıran bir sürece doğru gidiyor” dedi.

“Büyük ölçekte rantlar örülüyor”

Candan, Sinpaş’ın konut yaptığı alan da Bakanlar Kurulu’nun Afet Maruz bölgesi kararı olduğuna dikkat çekerek, “Alanda Bakanlar Kurulu’nun Afet Maruz bölgesi kararını kaldırmaya çalışıyorlar. Mavi Göl'de ise ağaçlandırılacak alan, su toplama havzası alanı ve Köy gelişme alanı kararlarını kaldırmaya çalışıyorlar. Rantın ne kadar büyük ölçekte örüldüğünü ve çeperlerden merkeze doğru geldiğini görebiliyoruz. Yine Kıbrısköyü Vadisi taş ocakları ile birlikte florasını ve faunasını kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya. Kalker kırma tesisleri açmaya başladılar. Kıbrıs Köyü Vadisi 1. Derece arkeolojik ve doğal sit alanı. İmrahor Vadisi’nde doğal gölet alanlarına molozlar dökülüyor.  Göletler yok edilmek isteniyor, Oda’ya Molozların iki aydır imrahorda buluna gölete dökülmekte olduğunu bildiren vatandaş şikâyetleri alıyoruz. Mimarlar Odası Ankara Şubesi Büyük Esat Vadisi’nde , İmrahor Vadisi’nde ve Kıbrıs Köyü Vadisi’nde davalar açma süreci başlattı. Özellikle Çankaya bölgesi kente yakın olması nedeniyle ciddi bir rant aracı olmaya başladı. Nefes aldıran yerler yapılaşmaya açılıyor. 206 Hukuk mücadelesinin yanı sıra vadilerle ilgili farkındalık yaratmak için kent yürüyüşçüleri, ekiplerimizle birlikte farklı etkinlikler, söyleşiler, doğa yürüyüşleri de planlıyoruz. ” şeklinde konuştu. 

ATO’ya dava

Candan, Eskişehir yolunda bulunan Ankara Ticaret Odası binası alanına ikinci davayı açacaklarını belirterek şunları söyledi: “ATO’nun binasının  olduğu yerde 4 emsalli H max serbest plan değişikliği vardı. Plan değişikliğine dava açtık davayı kazandık. 4 emsali , 3.90’a çekilmiş, tekrar dava açacağız. Önceden de Öötük emsalle birlikte 6 emsali buluyordu.  lan değişikliğine tekrar dava açıyoruz, çünkü Eskişehir yolu aksı üzerindeki planlama süreçlerinde baskı oluşturuyor”

"Doğal vadilerin korunması gerekirken, plan değişiklikleri ile yapay vadiler elde ediliyor"

Mimarlar Odası Ankara Şube 2. Başkanı Ali Atakan ise “Ankara örnek bir şehir olması gerekirken, doğal vadilerin korunması gerekirken, sürekli plan değişiklikleri ile yapay vadiler elde ediliyor. Meslek Odaları, üniversiteler sivil toplum örgütleri sürece dahil edilmeden projelerin toplumdan yana uygulanabilirliği olmadan projeler hayata geçiriliyor. Oysa Ankara’nın geleceğe yönelik ihtiyaçlarının belirlendiği, bütünlükçü, tartışarak projeler elde edilmeli.  Ankara ne bir kültür, ne bir üretim şehri.  Günlük çözümler, günü kurtarmak ilerde daha büyük sıkıntılara yol açar, bu sürecin bir sürdürülebilirliği yok” İfadelerini kullandı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ankara-vadilerini-kaybediyor_124096.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!