Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Yıkılma Tehlikesi Ankaralılar'ı Tehdit Ediyor!

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Candan, Ankaralılar'ın kullanmadığı tehlike oluşturan geçitlerin tümünün kaldırılmasını istedi

yapi.com.tr
Yıkılma Tehlikesi Ankaralılar'ı Tehdit Ediyor!

Yağmur yağdığında havuza dönen alt geçitlerden sonra özellikle Kızılay’da yoğunlaşan ve yıkılma tehlikesi yaşanan üstgeçitler Ankaralılar'ı tehdit ediyor. Birgün Gazetesi'nden Esra Taburoğlu'nun haberine göre, TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, yaptığı değerlendirmede, Ankara’nın en yoğun araç trafiğinin yaşandığı Mithatpaşa Caddesi’nde çökmek üzereyken yıkılan üst geçiti hatırlattı.

Kızılay’da bulunan bütün üst geçitlerin gereksiz olduğunu, kullanılmadığını belirten Candan, “Bu geçitler kesinlikle güvenli değil. Güvenli olabilmesi içinde ulaşım ana planıyla bağlantılı olması gerekir. Üstelik bunların hepsi yasadışı yapılar, bu halleriyle hepsi başlı başlına tehlike arz ediyor. Bu geçitlerin hepsi kaldırılarak; hemzemin geçitlerin artırılması, yaya bölgelerinin artırılması, bu tür projelerin de insan odaklı yapılması gerekir” dedi.

“Plansızlığın ürünleri”

Candan, Meşrutiyet Caddesi’nde trafik ışıkları bulunan kavşağın üzerinde de üstgeçit bulunduğuna dikkati çekerek, bunun da Gökçek’in projelerinin plansızlığına delil oluşturduğunu belirtti.

‘Aklına eseni yapıyor’

Candan, Ankara’da bulunan ve neredeyse her yağmur yağdığında havuza dönüşen altgeçitler hakkında ise şunları söyledi: “Büyükşehir Belediyesi’nin ulaşım ana planı ve kamu yararına ulaşılabilirlik yaklaşımı oluşturmadan bu alt ve üst geçitleri yapması sorunun kaynağını oluşturuyor. Ankara’ya ne zaman yağmur yağsa Özellikle Akay Kavşağı kullanılamaz hale geliyor. 2015’e kadar olan ulaşım ana planında o bölge metro hattı üzerinden kesişen bir bölge olarak yer alıyor. Bu kavşakta bilimsel kriterlere uymadan, Melih Gökçek’in aklına eseni yapmasıyla bu tür sıkıntılara neden olmaktadır. Zaten bu kavşakla ilgili de mahkemeye başvurduk, bu davayı da kazandık.”

‘Derhal istifa etmeli’

Candan neredeyse her yağmur sonrası kapanan Akay Kavşağı ile ilgili Gökçek’in “Alt yapıdan kaynaklanan bir sorun yok” söylemini de eleştirdi. Candan, “Alt yapıdan kaynaklanmıyor da neden kaynaklanıyor? Takdir-i ilahi mi yoksa? Bu belediyenin başkanıysanız ve yağmur sonrası altgeçidin kapanmasının alt yapıdan kaynaklanmadığını ifade ediyorsanız derhal istifa etmelisiniz. Kavşağın kapanmasının nedeni tabii ki altyapının su giderini karşılayacak durumda olmaması ve kanalizasyon drenaj sisteminin olmamasıdır.”

Rant için yapılıyor

Ankara Kızılay’da bulunan geçitlerin rant için yapıldığını savunan Candan, “Bu geçitleri yapmanın elbette bir maliyeti var. Bu maliyetler açısından baktığımızda Melih Gökçek buraları rant elde etmek amacıyla yaptı. Geçitlerin ulaşım ana planına göre yapılması, insan odaklı olmaması da bunu açıklıyor. Geçitlerin pek çoğu zaten reklam panosu gibi kullanılıyor. Böylelikle Melih Gökçek kâr üzerine kâr elde etmiş oluyor” şeklinde konuştu.

‘Yok hükmündedir’

Candan, Kızılay’da bulunan bütün alt ve üst geçitlere TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi tarafından dava açıldığını, bu davaların kazanıldığını ve bu geçitlerin yok hükmünde olduğunu söyledi. Candan, “ Bu geçitlerin bilimsel olarak kaldırılması gerekir. Ancak Ankaralılar bu geçitleri farklı şekillerde değerlendiriyor. Buralar oturma alanları, sergi alanları, eylem alanları olarak kullanılabiliyor. Ancak buralar yok hükmünde olduğu için buralarda eylem yapmak da yok hükmünde sayılır, eylemcileri gözaltı durumlarından kurtarır. Fakat aynı şekilde eğer bu üst geçitlerde bir kaza yaşarsanız, örneğin başınıza bir parça düşerse de sağlık sigortanız bunu karşılamaz” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yikilma-tehlikesi-ankaralilari-tehdit-ediyor_123503.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!