Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

O RES'e Ankara Onayı!

Çiftlik Köy, Karadağ mevkiinde yapılması planlanan ve CHP ile AK Parti’nin ortak isyan ettiği rüzgar santraline bakanlıktan onay çıktı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı santralin imar planlarını onayladı.

yapi.com.tr
O RES'e Ankara Onayı!

Ege'de Son Söz'ün haberine göre, Yarımada’nın dört bir yanında balık çiftlikleri, taş ocakları ve rüzgar enerjisi santrallerine karşı çevreci mücadele sürerken Ankara’dan bu kez Çeşme’ye kara haber geldi.

Turizm cenneti Çeşme’de Çiftlikköy ve Sakız Adası’na kuş bakışı eşsiz bir manzaraya sahip Karadağ Mevkisi’ne yapılması planlanan rüzgar enerjisi santralinin önü tamamen açıldı.

Valilikten çıkan ÇED onayının ardından bu kez da Ankara santrale vize verdi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı santralin imar planlarını onayladı. 

Karar bakanlıktan şu açıklamayla duyuruldu:

İzmir İli, Çeşme İlçesi, Karadağ-Çiftlik Köyü Rüzgar Enerji Santraline ilişkin 1/5000 ölçekli Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı ve 1/1000 ölçekli Koruma Amaçlı Uygulama imar Planı Bakanlık Makamının 14.07.2014 tarih ve 7144 sayılı Olur’u ile 644 sayılı KHK’nın 13/A maddesi uyarınca onaylanmıştır.

Bu gelişmenin ardından askıya çıkacak plan için itiraz süreci başlayacak.

CHP ile AKP ortak isyan etmişti

Karadağ için 1999 yılında RES çalışması başlatıldı ve geride kalan yıl EPDK Enerji Planlama Dağıtım Kurumu’na yapılan başvuru kapsamında ön lisans verildi. Karar Faik Tütüncüoğlu’nun başkanlığı döneminde CHP’nin verdiği önerge Çeşme Belediye Meclisi’ne taşınmıştı. Meclis’te önergeye AK Parti Grubu da desteklemiş ve oy birliği ile Tütüncüoğlu’na santrale karşı dava yetkisi verilmişti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/o-rese-ankara-onayi_123905.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!