Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

"Kentsel Dönüşüm Rantsal Bölüşüm Olmasın!"

İzmir Bayraklı Emek Mahallesi’nde Erzurumlu vatandaşların sorunlarını dinleyen CHP İzmir Milletvekili Dr. Aytun Çıray son günlerin en çok tartışılan konusu “Kentsel Dönüşüme” dikkat çekti. Çıray, “Kentsel dönüşüm rantsal bölüşüm olmasın” dedi.

yapi.com.tr
1 "Kentsel Dönüşüm Rantsal Bölüşüm Olmasın!"

İzmir Erzurum’u Sevenler Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Lokalini ziyaret eden Çıray Hükümetin kentsel dönüşümü bazı çevrelerin rant kapısı haline getirdiğini iddia etti.

Çıray ” Hiçbir siyasi parti kentsel dönüşüme prensipte karşı çıkamaz. CHP olarak bizde karşı değiliz. Ancak hükümet İstanbul’da bir mahalleyi boşallttı. İnsanlar başka bölgelere bir anlamda sürüldü. Oradaki lüks konutlarda şimdi başkaları oturuyor. Bizim istediğimiz her vatandaşımızın kendi yerinde ev sahibi olmasıdır. Kentsel dönüşüm bazı çevrelerin rant kapısı olmamalıdır” şeklinde konuştu.

Vatandaşları kentsel dönüşüm konusunda belediyelerle ortak çalışmaya çağıran Çıray İzmirlilere şu tavsiyelerde bulundu: “Öncelikle mahallenizde kalmayı isteyin. Önerilen projeyi görüp anlayın. Projedeki payınızı ve yerinizi öğrenin. Projenizin depreme dayanıklılık belgelerini alın. Bilmediğin, anlamadığınız yazıya imza atmayın ve gerekirse itiraz hakkınızı kullanın. Merak etmeyin konunun TBMM’deki takipçisi biziz.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/kentsel-donusum-rantsal-bolusum-olmasin_105289.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • Kentsel Dönüşüm yasasına en büyük tepki RANT konusunda. Rant kentsel dönüşümde olacak, olması da doğal. Ama nasıl olacak? Yasada zihniyet olarak rant konusunda insanları endişeye sürüklemeyecek, endişelere yer vermeyecek hükümlere rastlanmıyor. Bu da ister istemez şüpheleri artırıyor. Ya yasada RANT konusunda endişeleri giderecek değişikliklere gidilmeli veya önemli olan yasanın iyi veya kötü olması değil, uygulamanın iyi olmasıdır. İyi uygulama da, yasa ne kadar kötü olursa olsun, iyi uygulayıcıların/aktörlerin elinde, oyun kuralına göre iyi oynandığında seyir zevki ortaya çıkacaktır. RANT konusunda oyun, 'hep bana hep bana' zihniyeti ile değil, açık, şeffaf, net ve paylaşımcı zihniyet ile oynanmalıdır. Bahtiyar Çetinbaş-inşaat mühendisi YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!