Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Müteahhitler Rest Çekti

MÜFED Başkanı Necip Nazır kentsel dönüşümde belediyenin planları hazırlamaması halinde bakanlıkla işbirliğine gideceklerini söyledi.

yapi.com.tr
Müteahhitler Rest Çekti

Hürriyet'ten Burcu Taner'in haberine göre, Müteahhitler Federasyonu (MÜFED) Yönetim Kurulu Başkanı Necip Nasır, kent dönüşümünde aktörün “bölgesiyle bütüncül planlar hazırlayan ilçe belediye başkanları” olması gerektiğini belirterek, şu anki dönüşümün “yık-yap” modelinde olduğunu kaydetti. İzmir’de müteahhitlerin yavaş yavaş harekete geçmeye başladığını dile getiren Nasır, “Belediyenin yapmaması halinde Bakanlıkla yapma yönünde hareket gösterecekler” dedi. İzmir’deki kentsel dönüşüm çalışmaları hakkında değerlendirmelerde bulunan Nasır, “Biz 2012’de yasa çıktığı andan itibaren en önemli aktörün ilçe belediye başkanları olduğunu söyledik. Çünkü ilçesinin sorunlarını ve problemlerini, yaşamsal şartlarını ve taleplerini en iyi bilenler onlar. Bölgesiyle bütüncül planlar hazırlamasının önemli olduğunu ifade ettik. Yapılmaması durumunda Bakanlık, müteahhitlerin de bu konuda yetkili olduklarından dolayı onların faaliyete geçmesi gündeme geldi. Biz arzu edilmeyen, geleceğe yönelik vizyonu olmayan kentler yaratılacağı yönünde kaygılarımızı sürekli ifade ettik” dedi.

Siyasete alet edilmedi

İzmir’de belediyelerde bazı çalışmaların başladığını öğrendiklerini kaydeden Nasır, “Ama maalesef bizim ifade ettiğimiz korkulur durum ortaya çıkmaya başladı. Dönüşüm yerine ‘yık-yap’ modeli hakim oldu. Bu yapılar depreme dayanıklı olabilir, ama beton yığını, çarpık ve plansız bir İzmir tehlikesi ile karşı karşıyayız. Oysa İzmir bir elmas ve tozları silinirse hak ettiği noktaya gelecek. Kentsel dönüşümde pilot il olan İzmir’de herkes çok dikkatli davrandı. İktidarı ve muhalefetiyle hiç kimse siyasete alet etmedi. Zaten bu olayı siyasi polemik boyutuna getirmek yanlış olur” diye konuştu

Arsa en büyük sorun

İzmirli müteahhitlerin en büyük sıkıntısının arsa olduğunu söyleyen Nasır, “Ancak gelinen durum itibariyle bir realite var. Siz depreme karşı tedbirleri alacak, ekonomiyi canlandıracak vizyonel planlar yapmazsanız, bu dinamikler harekete geçecektir. Ve şu anda da müteahhitlik sektörü İzmir’de yavaş yavaş harekete geçmeye başladı. Hatta bizlerin çağrısıyla oluşan güç birlikleri değişik lokasyonlarda ada bazlı çalışmalar yapmaya başladı. Vatandaşı üzmeyecek, kazan-kazan modeliyle belediyenin yapmaması halinde Bakanlıkla yapma yönünde hareket gösterecekler. Birilerinin yapması gerekiyor. Yine bizim temennimiz bunların kent içinde halledilmesi” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/muteahhitler-rest-cekti_129210.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!