Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Müteahhitler Tahran’a Çıkarma Yapacak!

Türk müteahhitler İran devlet desteğiyle Tahran’a çıkarma yapmaya hazırlanıyor.

yapi.com.tr
Müteahhitler Tahran’a Çıkarma Yapacak!

Türkiye ile arasındaki ticari ilişkilerde ürün ve hizmet çeşitliliğini artırmak isteyen İran, 17- 19 Ocak tarihleri arasında resmi bir organizasyonla Tahran’da Türk müteahhitleri ağırlayacak.

Dünya Gazetesi'nden Fulya Kazaklı'nın haberine göre, başta İran Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı, İran Yol ve Şehir Planlama Bakanlığı, İran Ulusal Arazi ve Konut Kurumu gibi İran’ın resmi kurumlarınca desteklenen ve ilk kez gerçekleştirilecek üç günlük toplantının önemine değinen Arad Organizasyon Yönetim Kurulu Başkanı Dariush Kelhan Mehr, İran’ın enerji, konut, turizm sanayi ve altyapı alanında geliştireceği projelerde Türk müteahhitlerle çalışmak istediğine dikkat çekti. Mehr, “Ocak ayında Tahran Laleh Uluslararası Kongre Merkezi’nde gerçekleşecek toplantının tamamen İran devleti tarafından destekleniyor olması İran’ın Türk müteahhitlik ve yapı sektörü ile çalışmak istemesinin en önemli göstergesi. Konuyu öncelikli olarak bu şekilde değerlendirmek gerekiyor” dedi.

Mehr: Türkiye'nin tecrübesinden faydalanmak istiyoruz

Toplantıya müteahhitlik firmalarının yanı sıra sektöre ürün ve hizmet tedarikinde bulunan yapı sanayi sektörü temsilcilerinin de katılımını beklediklerini ifade eden Mehr, “Türkiye’nin yapı ve inşaat alanındaki tüm tecrübelerinden faydalanmak istiyoruz” şeklinde konuştu. İnşaat sektörünün gerek yatırım tutarı, gerekse istihdam bakımından potansiyeline de dikkat çeken Mehr, Türkiye ve İran arasında iki ülke yetkili makamlarınca belirlenen hedefl ere ulaşmada inşaat sektöründeki yatırımlar büyük önem taşıyor” ifadelerini kullandı. Gündemdeki turizm ve enerji yatırımları göz önüne alındığında Türk müteahhitleri için İran pazarının önemli bir potansiyel barındırdığına dikkat çeken Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Mithat Yenigün (üstte), Türkiye ve İran ekonomik ilişkilerinin iki ülkenin potansiyel ve yetenekleri çerçevesinde arzu edilenin çok altında ve sınırlı olduğuna da değindi. Yenigün, “Türk müteahhitlik firmaları İran pazarına ilk kez 1983 yılında, STFA’nın üstlendiği 73 milyon dolar tutarında liman inşaatı projesiyle giriş yaptı. Anılan tarihten sonra 20 yıl boyunca herhangi bir proje üstlenilmedi, 2004-2012 yılları arasında projeler yeniden yoğunluk kazandı. 2012 yılında 1.9 milyar dolar tutarında 4 adet proje üstlenildi. 2013 ve 2014 yıllarında ülkede Türk müteahhitlik firmaları herhangi bir faaliyette bulunmadı. 198w3-2012 yılları arasında İran’da Türk müteahhitlik firmaları tarafından üstlenilen 45 projenin toplam tutarı ise 4.1 milyar dolara ulaştı” şeklinde konuştu.

Yenigün: Yeni imkanlar yaratabilir

Türk müteahhitlerin dünyaya açılma sürecinde olduğu gibi günümüzde de petrol ve doğalgaz bakımından zengin ve coğrafi olarak yakın olan Ortadoğu pazarının her zaman önemini koruyacağının da altını çizen Yenigün, “Dünyanın 103 ülkesinde 293 milyar dolara yakın 7 bin 600’den fazla proje üstlenmiş olan firmalarımızın İran pazarından aldıkları pay oldukça düşük. Bunda batılı devletler tarafından İran’a yönelik uygulanmakta olan ekonomik yaptırımların önemli rol oynadığı düşünülmekle birlikte son dönemde ambargonun bazı kalemlerde dönemsel olarak askıya alınması ve yaptırımlarda kademeli yumuşama olmasının önümüzdeki dönemde Türk müteahhitlik firmaları için yeni imkanlar yaratabileceğini öngörüyoruz” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/muteahhitler-tahrana-cikarma-yapacak_126415.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!