Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Müteahhitlerden 'Frenleme' İsyanı

İnşaat sektörünü frenlemeye yönelik düzenlemeler, müteahhitlerin tepkisine yol açtı. Müteahhitler Federasyonu Başkanı Necip Nasır, arsa alım satımıyla inşaat sektörünün bir görülmesinin yanlış olduğunu belirterek, "İnşaat sektörü sanayiyi besleyen lokomotif. Barınma sosyal bir haksa bu sektörü 'durduracağım' demek doğru olmaz" dedi.

yapi.com.tr
Müteahhitlerden 'Frenleme' İsyanı

Son günlerde hem hükümet hem sanayici cephesinden inşaat sektörüne yönelik söylemler müteahhitleri isyan ettirdi. Ege'de Son Söz'den Sinan Doğan'ın haberine göre, Müteahhitler Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Necip Nasır, inşaat sektörünün 200 sanayi dalını tetiklediğini belirterek, "Bizi arsa alım satımında el edilen rantlarla bir görmeyin. İnşaat, sanayiyi bekleyen lokomotif bir sektör olarak değerlendirilmeli" dedi.

İnşaat, arazi ve finansal rantlar ile uzun süreli yüksek ve sürdürülebilir büyüme olmayacağını belirterek, bu alanların vergilendirilmesini öneren Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar'a yanıt veren Nasır, "Arsa ve arazi alım satımlarında rantlar ve büyük kar marjları var. Oysa inşaatta büyük karlar yok. Hele hele arsa bulunamayan İzmir'de inşaat sektöründe yatırım hiç de verimli değil. Arsa maliyetleri yüksek olduğu için üretimi yapıp satmakta kazanç yok. Arsa satışlarını inşaat üretiminden ayırmamız gerekiyor. İnşaatın imalatı ranta dayanmaz. İnşaat sektörünü arsa satışından ayrı olarak bir sanayi üretimi olarak değerlendirmek gerekir" diye konuştu.Müteahhitler Federasyonu

'Sanayinin lokomotifi biziz'

İnşaat sektörü hareketlenmediği takdirde üretim sektörlerinin de harekete geçemeyeceğini dile getiren Nasır, şöyle konuştu: "İnşaat olmadan istediğiniz kadar üretim yapın kendi piyasanızda satış yapamaz duruma düşerseniz. Sadece üretim yapıp dışarı satarak bir ülke büyüyemez. Dünya pazarlarında rekabeti sağlayıp mevcut sanayi yapınızı korumak için iç piyasada da ürün satmanız lazım. İnşaat sektörü sanayiyi besleyen lokomotif bir sektördür. Ben üretim yapmazsam demir üreten fabrikalar, mefruşat, beyaz eşya, izolasyon malzemesi üreten fabrikalar ne üretecek? Bunlar sanayinin kolları değil mi?"

İnşaat sektöründe KDV ve tapu harç oranlarının düşürülmesi gerektiğini ifade eden Nasır, "Özellikle İstanbul'da büyük bir konut stoğu var. Bir kere bu konutların satılması gerekiyor. Satışı kolaylaştırmak şart" şeklinde konuştu.

'Hevesimiz kaçmasın'

Kredi faizleri düşmezse sanayide de inşaatta da hareket olmayacağını vurgulayan Nasır, "İnsanların sağlıklı konuta ihtiyacı var. Türkiye'nin yüzde 85'inin dönüşmesi gerekiyor. Barınma sosyal bir haksa bu sektörü 'durduracağım' demek doğru olmaz. Ama inşaat sektörüne yönelik olumsuz söylemler insanların yatırım ve proje yapmasının önünde engel olur. Yatırımcının hevesi kaçar. Yeni projelere hazırlanan müteahhitlerin frene basmasına neden olur. İstihdama büyük katkısı olan inşaat sektöründeki sıkıntı sosyal sorunlara da yol açar" diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/muteahhitlerden-frenleme-isyani_125379.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!