Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Müteahhitlerden Ankara Çıkarması

30 Haziran 2017 inşaat sektörü temsilcileri ve evi kentsel dönüşüme girecek vatandaşlar için önemli bir tarih. Bu güne kadar ruhsatını alan projelerde ek yüzde 25 inşaat hakkı var.

yapi.com.tr
Müteahhitlerden Ankara Çıkarması

Bu hak vatandaşın yeni projeden alacağı metrekareyi büyütürken, inşaat şirketinin de önünü açıyor. Planlı Alanlar Tip Yönetmeliği’nde ek emsal sağlayan madde daha önce hem eski Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce hem de yeni Bakan Mehmet Özhaseki tarafından uzatılmıştı.

Hürriyet'ten Gülistan Alagöz'ün haberine göre, gayrimenkul sektörü temsilcileri ruhsatlarını yetiştiremediği için ek süre istemiş ve bakanlıkta da buna olumlu yanıt vermişti. Verilen süre 30 Haziran’da dolacak. Süre dolunca mağduriyetler yaşanacağını belirten gayrimenkul sektörü temsilcileri önceki gün Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’yi ziyaret etti ve sorunlarını iletti.

Kalıcı çözüm gerek

Bakan ziyaretine İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Başkanı Nazmi Durbakayım, Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER) Başkanı Altan Elmas ile Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) Başkanı Feyzullah Yetgin katıldı. Toplantının öne çıkan gündem maddesinin ek emsal sağlayan düzenleme olduğunu belirten Nazmi Durbakayım bir daha süre uzatılmanın bir anlam ifade etmediğini soruna daha köklü bir çözüm bulunması gerektiğini söyledi.

Durbakayım, “6 ay, 1 yıl ek süre çözüm değil. Önemli olan bu noktada sürece başlayanların korunması. Şirket vatandaşla anlaşmış, tahliye yapılmış ancak bir sebepten ruhsat çıkmamış. Şimdi işe başlarken dikkate alınan imar şartları var. Bunlar işin ortasında değişirse o iş yapılamaz. İnşaat şirketi belediyeye ‘ruhsatı yetiştiremedin’ diye dava açar. Vatandaş müteahhide ‘işi beceremedin’ diye dava açar ve kaos ortamı oluşur. Vatandaşın mağdur olmaması ve sözleşmesi yapılan projelerin yapılması için bir düzenleme şart. Bakanlık, işe başlayan firmaların hakkını korumalı. Elbette bu dönemde fırsatçılar olacaktır. Bunun da önü kesilmeli” diye konuştu.

Formül arayışı

Ek emsal hakkı ile yola çıkan ancak ruhsatını yetiştiremeyen firmalar olduğunu belirten Altan Elmas, “Bakanlık mağduriyetlerin önüne geçecektir. İşe başlayan ama ruhsatı yetişmeyenler için özel bir formül düşünülüyor” dedi. Toplantıda 1 Temmuz’da devreye girecek yeni yönetmeliğin de değerlendirildiğini belirten Elmas, “Bakanlık yeni yönetmelik taslağını bize iletmişti, bunu inceledik ve görüşlerimizi aktardık. Sahada yaşananlarla yönetmelikte olanların çatıştığı noktaları aktardık. Oldukça verimli bir görüş alışverişi oldu” dedi. Toplantıya müsteşarlarında katıldığını belirten Feyzullah Yetgin, gayrimenkul sektöründe kısa ve orta vadede yaşanabilecek sorunları gündeme getirdiklerini söyledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/muteahhitlerden-ankara-cikarmasi_159429.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Knauf Alçı Sıvalar

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!