Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Müteahhitlerin Gözü Sahraaltı Afrika'da

Bugüne kadar toplam 320 milyar proje üstlenen yurtdışı müteahhitlik sektörünün, komşu ülkelerde yaşanan sıkıntılar sebebiyle yüzde 20 iş kaybına uğradığını belirten TMB Başkanı Yenigün, Sahraaltı Afrika, Güney Amerika ve ASEAN ülkelerindeki projeleri takip ettiklerini kaydetti.

yapı.com.tr
Müteahhitlerin Gözü Sahraaltı Afrika'da

Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı Mithat Yenigün, yönetim kurulu üyeleriyle birlikte basınla sohbet toplantısı düzenledi. Yenigün, uluslararası siyasi ilişkilerin iş hacmini yüzde 20 etkilediğini belirterek, yeni pazar arayışı kapsamında Güney Amerika ve Sahraaltı Afrika ülkeleriyle görüşmelerinin sürdüğünü bildirdi. Bugüne kadar toplam 320 milyar proje üstlenen yurtdışı müteahhitlik sektörünün, komşu ülkelerde yaşanan sıkıntılar sebebiyle yüzde 20 iş kaybına uğradığını belirten Yenigün, Sahraaltı Afrika, Güney Amerika ve ASEAN ülkelerindeki projeleri takip ettiklerini kaydetti.  Sahraaltı Afrika pazarında Türkiye’nin daha etkin hale gelmesi gerektiğini dile getiren Yenigün, Çinli firmaların limitsiz finansman desteğiyle hızlı davrandığını, Türk firmalarının finans ayağının eksik olduğunu belirtti.

Rusya’da son iki yıldır büyük iş alınmadığını ancak sorunlara rağmen geçen yıl 4 milyar dolar civarında proje üstlenildiğini söyleyen Yenigün, geçen hafta itibarıyla sorunun çözümüne yönelik iyimser mesajlar aldıklarına dikkat çekti.

Libya’da ciddi sorun bulunduğunun altını çizen Mithat Yenigün, tekrar girmenin çok zor olduğu için ülkeden çıkmadıklarını, bu yüzden 1.5 milyar dolarlık teminat mektubu için bankalara yıllık 50 milyon dolar komisyon ödediklerini söyledi. Yenigün, komisyonların dondurulması konusunda Bankalar Birliği ve BDDK ile görüşme yaptıkları bilgisini verdi.

Irak’ta sektörün 700 milyon dolar civarında alacağı bulunduğunu söyleyen Mithat Yenigün, Türkiye’nin bu ülkeye 3 milyar dolar yardım yapması halinde, yeni işler alınabileceğini, zengin bir ülke olan Irak’ın yeniden eski günlerine döneceğini bildirdi.“Türk müteahhitlerini yarıştırıp fiyat kırıyorlar”

Türkiye’de ortaklık kültürü olmadığı için özellikle yurtdışı işlerde büyük kayıplar yaşandığının altını çizen Mithat Yenigün, bu zaafı bilen ülkelerin bilerek ihalenin son aşamasında iki Türk firmasını yarıştırdığını, bundan Türkiye’nin zarar gördüğünü söyledi.

"Konutta balon yok, belirsizlik talebi erteledi"

Konut sektöründe balon tartışmalarına da değinen Yenigün, yılda 700 bin konuta ihtiyaç olduğunu, ancak son 1 yıldaki belirsizliğin talebi olumsuz etkilediğini anlattı. Mithat Yenigün, sektörde balondan söz edilemeyeceğini, talebi olan insanların da beklemeye geçtiğini aktardı.

Yurtdışı müteahhitlik sektörünün, üstlendikleri projelerin 2015 yılına ilişkin geçici sonuçları da belli oldu. Buna göre 2015’te üstlenilen iş tutarı önceki yıla göre 7.4 milyar dolar azalarak 19.4 milyar dolara geriledi. Sektörün bugüne kadar yurtdışında üstlendiği toplam proje tutarı ise 320 milyar doların üzerine çıktı.

"İnşaatı sanayiden ayırmak çok kolay değil"

TMB Genel Sekreteri Haluk Büyükbaş ise bir soru üzerine inşaat ile sanayiyi birbirinden ayırmanın doğru olmadığını, TMB olarak tüm sektörlerin bir arada olacağı model istediklerini dile getirdi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/muteahhitlerin-gozu-sahraalti-afrikada-_142585.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!