Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Müteahhitlerin Kentsel Dönüşüm Yarışması

Bursa Yıldırım Belediye Başkanı Özgen Keskin, 6. kez müteahhitlerle bir araya gelerek, dev kentsel dönüşümü ve 25 Nisanda 55 hektarlık M1 bölgesiyle ilgili yapılacak kentsel dönüşüm yarışmasını anlattı.

yapi.com.tr
Müteahhitlerin Kentsel Dönüşüm Yarışması

Bursa ve İstanbul’dan müteahhitler, ilgili mahalle muhtarları, Başkan Özgen Keskin, İMSİAD Başkanı Adil Gökçadır ve Kentsel Tasarım Müdürlüğü personelinin katıldığı toplantı yaklaşık 2 saat sürdü. Müteahhitlere yeni yapılacak kentsel dönüşümün ilk etabı olarak belirlenen M1 bölgesini detayları ile anlatan Başkan Keskin, 25 Nisanda bu bölge için en avantajlı teklifi veren müteahhitle çalışacaklarının altını çizdi. 15 Nisandan itibaren yarışma için başvuruları almaya başladıklarını belirten Keskin, başvuruların 24 Nisana kadar devam edeceğini belirtti. Başkan Keskin, ”İnşaat sektöründe faaliyet gösteren müteşebbislerimiz bunu istiyorsa 500 hektarlık alan herkese yeter. Alın size 8-10 yıl yatırım yapabileceğiniz hazır iş. İnanıyorum ki belediye güvencesinin olduğu, birçok inşaat harcından muaf olduğunuz, 6306 sayılı Kentsel Dönüşüm Kanunu gibi çok güzel bir imkândan yararlanabileceğiniz, marka oluşturabileceğiniz ve ileride çok büyük paralar kazanabileceğiniz güzel bir proje sizleri bekliyor” diyerek yatırımcıları harekete geçmeye davet etti.

Keskin, müteahhitleri yatırımlar konusunda geç kalmamaları için uyarırken, bölgeye büyük marka hastaneler, kolejler, rezidanslar ve oteller yapılabileceğini dile getirdi. Yıldırım Belediye Başkanı Özgen Keskin, “Kentsel dönüşüm tasarım proje yarışması bir ihale değil, kat karşılığı oran yarışması olacak. Yani kamu kaynağı kullanmadan yapacağız. Şu anda oranları yüzde 60 ve yüzde 40 şeklinde belirledik. Binde 5 idareye katılım payı ayrılacak, müteşebbislerimiz yine binde 5’ten başlayarak malik lehine yarışacaklar. İnsanlarımız depremde ölmesin ve huzurlu bir hayat sürsünler istiyoruz. Bunun için yarışma yapmak zorundayız. Kim daha çok oran verirse malik lehine o yatırımcı kazanmış olur, yani ülkemiz, kentimiz kazanmış olur” diye konuştu.

Yarışmaya katılan müteşebbislere öncelikle 55 hektarlık alanda planlanan 9 etabı da almak isteyip istemediklerini soracaklarının altını çizen Başkan Keskin, “Mesela üç firma bunu isterse, ‘buyurun siz yarışın’ diyeceğiz. Diğer girişimcilerimiz de konsorsiyum kurabilirler” dedi. Yarışmanın üst onaydan ve vatandaşla anlaşma yapıldıktan sonra geçerli olacağını kaydeden Keskin, maliklere mevcut katılım değerlerine göre 65, 80 ve 90 metrekarelik daireler verileceğini belirtti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/muteahhitlerin-kentsel-donusum-yarismasi_107546.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!