Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Kentsel Dönüşüm Atıkları İşte Böyle Değerlendirilecek!

6,5 milyon konutun elden geçirileceği kentsel dönüşüm sürecinde ortaya çıkacak atıkların geri kazanım yöntemi belli oldu.

yapı.com.tr
Kentsel Dönüşüm Atıkları İşte Böyle Değerlendirilecek!

Yıkılan binalardan ortaya çıkan beton, demir, elektrik malzemesi ve ahşap malzemelerin yanı sıra tüm atıklar değerlendirilebilecek. Geri dönüştürülecek malzemeler taşıyıcı yapılarda ise kullanılmayacak. Çatı kiremitlerinin tenis kortu, bisiklet yolu ve yürüyüş parkurlarında değerlendirilmesi planlanırken, tüm beton hafriyat ise yol ve diğer altyapı işlerinde dolgu malzemesi olarak değerlendirilecek. Betonun parke, bahçe ve bordür taşı gibi altyapı malzemesi olarak kullanılması planlanıyor. Bir taraftan konutlar yıkılırken ortaya çıkan enkaz ile de şehir merkezlerinin güzelleştirilmesi amaçlanıyor. Geçen yıl ekim ayında başlayan yıkım sürecinden bugüne kadarki bina hafriyatları üç Türk Telekom Arena Stadı’nı dolduracak kadar büyüklüğe ulaştı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan edinilen bilgilere göre yıkılan binalardan 1 milyon 92 bin ton hafriyat çıkarıldı. Bakanlık 20 yıllık kentsel dönüşüm sürecinde ortaya çıkacak inşaat ve yıkıntı atıklarının geri dönüştürülerek kullanılması için yerli ve yabancı firmalarla görüşmelerini sürdürüyor.

Zaman Gazetesi'nin haberine göre, Alman ve Hollandalı iki firma, yerli ortaklarıyla birlikte Türkiye’de dönüşüm tesisi kurmak üzere yatırım için gerekli temasları yürütüyor. Görüşmelerde temel kriter, dönüştürülecek malzemelerin taşıyıcı yapılarda kullanılmaması olacak. Bakanlık mühendisleri tarafından yapılan analizlerde atıkların yapıların taşıyıcı sistemlerinde kullanılamayacak kadar niteliksiz olduğu sonucu ortaya çıktı. Bu nedenle atıklar yatay alanlarda kullanılabilecek. Bakanlık yetkililerinin verdiği bilgilere göre elde edilen malzemeler, özellikle taş ocaklarına olan talebi de önemli ölçüde düşürecek. Bu da ocakların oluşturduğu çevre kirliliğini önemli ölçüde azaltacak. Elde edilecek malzemelerin kullanım alanlarına ilişkin de bilgi veren yetkililer, kiremit ve tuğlaların sıkıştırılmasıyla elde edilecek malzemenin tenis kortları ve yürüyüş yollarında değerlendirilebileceğini söyledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kentsel-donusum-atiklari-iste-boyle-degerlendirilecek_107651.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!