Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Nikel Madenine ÇED Süreci Tepkisi

Manisa’nın Turgutlu ilçesi Çaldağı’daki nikel madeni için şirketinin yeni ÇED başvuru raporu yaşam savunucularının tepkisiyle karşılandı.

yapi.com.tr
Nikel Madenine ÇED Süreci Tepkisi

DHA'nın haberine göre, Turgutlu’da Türkiye Çevre Platformu (TURÇEP) tarafından düzenlenen panelde, ‘İkinci ÇED süreci ve Turgutlu’yu bekleyen tehlikeler’ ele alındı ve Çaldağı’daki nikel maden işletmesinin yaratacağı tehditler konuşuldu. Panelin açılışında konuşan TURÇEP Dönem Sözcüsü Yıldız Aktaş, Soma’daki maden faciasına değindi. Soma faciasının sadece bir maden kazası olmadığını, ‘vahşi madenciliğe’ prim veren bir anlayışın sonucu olduğunu belirten Aktaş, “Soma’daki facianın ardında yatan neden alın yazısı veya kader değil, vahşi madencilik anlayışıdır. Çünkü, tıpkı Turgutlu Çaldağı’nda uygulanmak istenen madencilik projesinde olduğu gibi, en yüksek kar elde etmek için en düşük yatırımı yapma anlayışı yer almaktadır” dedi.

‘Şirket yeni oyun peşinde’

Aktaş, “Şirket önce isim değiştirdi, tabela değiştirdi, sonra kimlik değiştirdi, el değiştirdi. Halkımızın sağduyusu, birlik ve mücadele anlayışı karşısında her defasında başarısızlığa uğradılar. Artık halkımızın gözünde hiçbir inandırıcılıkları ve güvenilir tarafları kalmadı” diye konuştu. Maden şirketinin şansını son bir defa daha deneyebilmek için yeni bir oyun peşinde olduğunu ifade eden Aktaş, sözlerini şöyle sürdürdü: “Maden şirketi, şimdi de 7 yıldır çok bilimsel ve çok güzel diye savunduğu ÇED raporundan vazgeçip, bu defa da ÇED değişikliği yapacaklarını söyledi. İyice köşeye sıkışan maden şirketi şimdi de böyle bir manevrayla sıyrılmaya çalışıyor. Yaptıkları şey, mevcut ÇED raporu üzerinde birtakım rötuşlar yapıp, sonra da bu vahşi madencilik projesini yeni bir ambalaja sarmak. Yaptıkları değişiklikler ise sadece işletmeyi kendileri açısından daha karlı bir hale getirmek için.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/nikel-madenine-ced-sureci-tepkisi_120455.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!