Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Hem ÇED’e Gerek Yok Dediler, Hem de Ceza Kestiler

Sakarya'nın Karasu ilçesinde, Hendek Belediye Başkanı Ali İnci’nin aile şirketine ait olan taş ocağı, çevre faciasına neden oldu. 2 dere ve bir gölün suyu içilemez hale geldi, balıklar yok oldu.

yapi.com.tr
Hem ÇED’e Gerek Yok Dediler, Hem de Ceza Kestiler

Cihan'ın haberine göre, Karasu Aziziye Mahallesi Sığırtan mevkiinde bulunan taş ocağı, bölgenin kabusu oldu. Karasu Aziziye Mahalle Muhtarı Ahmet Şakar, taş ocağı geldikten sonra buranın cehenneme çevrildiğini belirtti. 10 yıldır faaliyette olan ocağın atıklarının Küçükdeğirmen Deresi ile Büyükdeğirmen Deresi’ne bırakıldığını ifade eden Şakar, bu dereler ve derelerin beslediği Küçükboğaz Gölü’nün çimento tozu, mil gibi kirli atıklarla dolduğunu söyledi. Daha önce derelerin genişliğinin 12 metre, derinliğinin de 2 metreyi bulduğunu vurgulayan Şakar, ocağın faaliyetlerinden sonra su kaynaklarının mil ve çimento tozuyla dolduğunu anlattı. Şakar, “Dere ve göle dolan atıklar, çimento yapımında kullanılan taş tozu. Bu toza birkaç kimyasal madde ekleyince çimento oluyor. Kapkara bir zift. İki deremiz ve gölümüz bitmiş durumda.” dedi.

‘10 balık türü vardı, şimdi bir balık bile yok’

Daha önce dereler ve göllerde en az 10 balık türünün bulunduğunu, çevre illerden olta balıkçığı için buraya gelenlerin olduğunu anlatan Şakar, ocağın faaliyetinden sonra bu sularda bir tane bile balığın kalmadığının altını çizdi. Şakar, şunları kaydetti: “Şimdi akşama kadar bir tane bulamazsınız. Bu suda hangi balık ürer? Burada balık yaşar mı? O kadar rica ettik. Su ürünleri fakültesine, il çevre müdürlüğüne. Gelin tahlil edin, burada canlı mahlukat yaşar mı? Biri desin ki yaşar, zararı yok, ben bu işi bırakacağım.”

Taş Ocağının bu şekilde faaliyet göstermesi halinde, 3-4 sene sonra bölgenin tamamen yok olacağına dikkat çeken Şakar, bölgenin şu durumda temizlenmesi için trilyonlar gerektiğini dile getirdi.

‘Mandalar göle girmiyor’

Tarım ve hayvancılıkla uğraşan Yusuf Aydınoğlu da, artık bu dere ve göl suyundan hayvanların bile su içmediğini, mandaların kirlilik sebebiyle göle girmediğini belirtti. Aydınoğlu, “Göl o kadar pis. Hayvanlar göl yerine denize giriyor. Göl tabanı dolunca sazlıklar çoğaldı. Böyle güzel yerler çok az var. İki üç kişi para kazanacak diye mahvettiler” dedi. Hasan Akdoğan ise ocağın çevresindeki fındık bahçelerinin ve ormanların bittiğini söyledi. Akdoğan, “Bu millet 11 ay fındığın başına bekliyor. Bir şey kalmadı. Fındık bahçeleri bitti, yollar bitti, deremiz bitti. Daha önce bu derede elle balık tutardık” şeklinde konuştu.

Ceza kesmek zorunda kaldılar

Taş ocağına açma ve çalışma ruhsatı verilirken, Sakarya Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından Çevresel Etki Değerlendirmesine (ÇED) gerek olmadığı kararı da verildiği ortaya çıktı. Ancak aynı müdürlük, tepkiler üzerine, Türk Ceza Kanununda yer alan ‘Çevrenin kasten kirletilmesi’ başlıklı maddeler uyarınca, ocak hakkında gerekli incelemenin yapılması için suç duyurusunda bulundu. Ayrıca ocağa 42 bin 232 lire ceza kesti.

ETİKETLER: Sakarya Karasu
http://www.yapi.com.tr/haberler/hem-cede-gerek-yok-dediler-hem-de-ceza-kestiler_123942.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!