Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Nükleer için Yeni Plan Hazırlanıyor

Bakanlık Akkuyu Nükleer Santralini de içine alan çevre düzeni planının yürütmesi durdurulunca yeni plan hazırlığına girişti.

yapi.com.tr
Nükleer için Yeni Plan Hazırlanıyor

Mersin-Karaman Planlama Bölgesi 1/100.000 ölçekli çevre düzeni planının iptaline ilişkin TMMOB tarafından açılan davanın karar duruşması önceki gün Ankara’da Danıştay 6. Dairesinde yapıldı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca 10 Mart 2011 tarihinde onanan Mersin-Karaman Planlama Bölgesi 1/100.000 ölçekli çevre düzeni planı değişikliğinin iptali ve yürütmesinin durdurulması istemiyle TMMOB tarafından yargıya başvurulmuştu. Bunun üzerine Danıştay 6. Dairesi yürütmeyi durdurmuştu. Davanın 19 Haziran 2013 tarihinde yapılan karar duruşmasında da savcı TMMOB lehine planın iptali yönünde mütalaa verdi.

Yer seçimi değerlendirilmeli

Evrensel'in haberine göre, TMMOB Başkanı Mehmet Soğancı ve yönetim kurulu üyelerinin de izlediği duruşma ile ilgili TMMOB avukatlarından Emre Baturay Altınok, Danıştay 6. Dairesinin Mersin, Karaman, Adana gibi farklı bölgelerin aynı planda ele alınmasının doğru olmadığından yola çıkarak planın tamamının yürütmesini durdurduğunu belirterek, “Şimdi bakanlık yeni bir plan hazırlıyor. Usulden durdurma gelince bu planı devreye sokacaklar. Biz nükleer santralin yer seçimi konusunun gündeme gelmesini ve bunun yanlışlığının ortaya konmasını istedik. Mahkemeye yeni plan hazırlığından bahsedip, buna karşı da dava açacağız, ama bu arada santral çalışmaları sürecek. Bunun olmaması için mahkemenin santralin yer seçimi konusunda değerlendirme yapmasını istedik. Bakalım karar nasıl çıkacak” diye konuştu.

"Nükleeri tartıştırmak istedik"

TMMOB hukukçularından Av. Mehmet Horuş da kendilerinin esas olarak duruşmada nükleer santral konusunun tartışılmasını istediklerini bunda da başarılı olduklarını belirterek; “Duruşmada nükleer santralle ilgili dünyadaki gelişmeleri, atık sorununu, İzmir Gaziemir’de çıkan nükleer atıkların yarattığı tehlikeyi anlattık. Bakanlık avukatları ise stratejik plandan, kalkınma palanlarından bahsederek nükleeri savundu” diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/nukleer-icin-yeni-plan-hazirlaniyor_109954.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!