Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

‘Nükleersiz’e Yürüyüş Yarın Başlıyor

Akkuyu’ya yapılması planlanan Nükleer Güç Santralı ısrarı sürerken, nükleersiz bir dünya için Yıldız ve Danış yarın Validebağ’dan Akkuyu’ya yürüyecekler.

yapi.com.tr
‘Nükleersiz’e Yürüyüş Yarın Başlıyor

Mersin’in Gülnar ilçesi yakınlarına yapılması planlanan Akkuyu Nükleer Güç Santralı (NGS) ısrarı sürerken Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) Raporlarında, sorumlu nükleer enerji mühendislerinin imzalarının taklit edildiği, raporların yatırımcı firma ve ÇED firması Dokay Mühendislik tarafından revize edildiği sırada nükleer enerji mühendisleri tarafından görülmediği ortaya çıktı. Birgün Gazetesi'nden İrem Özcan'ın haberine göre, ÇED raporlarında ortaya çıkan  sahte imza skandalı sonrası Akkuyu'ya nükleer santral yapılması isteğine karşı Timur Danış ve Olgun Yıldız nükleersize doğru yürüyecek. Yarın saat 12.00'de Validebağ Menekçe Parkı'nda yapılacak vedanın ardından Kuzguncuk, İmrahor, Yeldeğirmeni, Moda Gezi ve Gezi Bostanı'ndan geçilerek İğneada, Sinop ve ardından Akkuyu'ya yürünecek.

'Doğanın parçasıyız'

Olgun Yıldız, nükleer santrallere karşı nükleersiz bir dünya için yapacakları yürüyüşle ilgili olarak:

“Sistem kâr elde etmek, varlığını devam ettirebilmek için çılgınca tüketen, düşünmeyen toplumlar yarattı. Bu tüketimden kaynaklı enerji ihtiyacını gidermek için de santralleri devreye sokuyor. Amaç hem enerji açığını kapatmak hem de kendi savunması için nükleer silahlar üretmek istiyor. Bizler bu noktada doğanın geri dönülemez yok olma sürecine girdiğini görüyoruz. Tüketmeden üreterek doğayla barışık, doğanın sahibi değil bir parçası olarak yaşamın 'mümkün olduğu'nun farkındayız. Bu yüzden yapılacak ve yapılmak istenen tüm santrallere yürüyerek bu enerji politikalarını protesto etme kararı aldık. Söz bitmiştir. Zaman yürüyüş zamanıdır" dedi.

7-8 Şubat’ta kamp var

1995 Brüksel Moskova Nükleersiz Bir Dünya İçin Avrupa Uzun Yürüyüşçülerinden de olan Timur Danış ise 1990 yılından beri Türkiye Nükleer Karşıtı Hareketi’nin parçası olduğunu belirtti. Danış: “1990’lı yıllar sonunda Akkuyu’da kurulmasına izin vermediğimiz nükleer santraller 2000’li yıllarla birlikte Akkuyu’ya ilave olarak, Sinop ve İğneada’da gündeme geldi. Nükleer santrallerin ve enerjinin santralizasyonu insan, hayvan, bitki ve madde ekolojisini yok ettiği gerçeğine karşı, yaşamı savunan direniş bostanlarımızdan çıkıp, en yakınımızdaki, henüz nükleersiz olan alana yürüyoruz. Validebağ’a, oradan da Moda bostanına yürüyeceğiz. 7-8 Şubat’ta, İğneada’ya bir yürüyüş günü mesafede kamp kurup dostlarımızın bize gelmesini bekleyeceğiz. Yürüyüşümüz boyunca ve Nükleersiz Kampta, nükleer santralleri nasıl engelleyeceğimizi konuşacağız. 7-8 Şubat kampında İğneada-Sinop-Akkuyu’da “nükleersiz”e yürümeyi önereceğiz. 10 Şubat’da İstanbul’a dönüp nükleere karşı mücadelemizi bostanlardan sürdüreceğiz” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/nukleersize-yuruyus-yarin-basliyor_127922.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!