Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Akkuyu, 2022'de Elektrik Üretimine Başlayacak

Bakan Albayrak, Akkuyu Nükleer Santrali için Çevre ve Şehircilik Bakanlığından ÇED olumlu kararı ve EPDK’dan 3 yıl süreli ön lisansın alındığını, İmar Planı çalışmaları tamamlandığında inşaat faaliyetlerinin başlayacağını belirterek, santralin ilk ünitesinin 2022 yılına kadar elektrik üretimine başlamasının planlandığını bildirdi.

yapı.com.tr
Akkuyu, 2022'de Elektrik Üretimine Başlayacak

TBMM Plan Bütçe Komisyonu dün Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın 2016 Bütçesini görüştü. Bakanlığının bütçesini komisyona sunan Albayrak, Sinop Nükleer Santral projesi için fizibilite çalışmaları ile ilgili sismolojik katalog oluşturma çalışmalarına başlandığını, veri toplama istasyonlarının kurulumunun tamamlanarak istasyonların devreye alındığını ve gerçek zamanlı veri akışının devam ettiğini söyledi. Sinop Nükleer Santralinde ÇED çalışmalarına başlandığını anlatan Albayrak, “saha çalışmalarının yürütülmesi için 15 Temmuz 2014 tarihinde Sinop Sahası’nda bakanlığımız adına 60 ay süre ile ön izin alınmıştır. Yakın bir tarihte EÜAŞ’ın da ortak olacağı bir proje şirketi kurulacaktır. Akkuyu ve Sinop Nükleer Santral Projelerinde nükleer standartlara uygun ekipman üretip malzeme tedarik edebilecek yerli firmalarımıza en az 16 milyar dolar hacminde iş imkanı ve önemli bir istihdam kaynağı olacaktır” dedi.

Türkiye’de enerji sektörünün önümüzdeki 10 yılda toplam yatırım ihtiyacının 110 milyar doları aşacağının tahmin edildiğini kaydeden Albayrak, ihtiyaç duyulan yatırımların mümkün olduğu kadar özel sektör tarafından yapılmasını sağlayacak düzenlemelerin hayata geçirilmesi için çalıştıklarını söyledi. Dünya Gazetesi'nden Canan Sakarya'nın haberine göre, elektrik enerjisi üretiminde özel sektörün payının 2015 yılı sonu yüzde 78.7 seviyesine ulaştığını kaydeden Albayrak, başvuru, inceleme ve değerlendirme aşamaları dışında 2015 yılı itibarıyla kurulu gücü 90.389 MW olan 1.607 adet özel sektör üretim tesisine üretim lisansı verildiğini söyledi. Albayrak, bunun yanında, lisanslandırma süreci devam eden özel sektör üretim tesisinin 1.907 adet, kurulu gücünün ise 88.109 MW olduğunu kaydetti.

Üretim 259.6 milyar kWh olarak gerçekleşti

Bakan Albayrak’ın verdiği bilgiye göre, elektrik enerjisinde kurulu güç, 2015 sonu itibarıyla 73.148 MW’a yükseldi, kurulu gücün kaynaklara göre dağılımı, %35.4’ü hidrolik, %29.1’i doğalgaz, %20.6’sı kömür, % 6.2’si rüzgâr, %0.9’u jeotermal ve %7.8’i ise diğer kaynaklar oluştu.

2015 yılında 1.84 milyon ton bor üretiminin gerçekleştirildiğini kaydeden Albayrak, 2015 yılı sonu itibarıyla 790 milyon doları ihracat olmak üzere toplam 816 milyon dolar bor satışı gerçekleştirildiğini belirtti.

"Tek ülkeye bağımlılık en fazla %50 olacak"

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Albayrak, arz güvenirliliği, enerji verimliliği, güzergah çeşitliliği konusunda hedefl er hakkında bilgi verdiği konuşmasında, 2019 yılı sonuna kadar doğalgaz ithalatında tek bir ülkeye bağımlılığın en fazla yüzde 50 seviyesinde olmasının hedefl endiğini açıkladı.

"2023'e kadar nükleer santrallerde elektrik üretilecek"

-2023 yılında elektrik enerjisi kurulu güç kapasitesinin 110 bin MW’ın üzerine, elektrik enerjisi üretimi 414 milyar kWh seviyelerine yükseltilecek.

-2023 yılına kadar nükleer santrallerde elektrik üretimine geçilecek.

-2019 yılı sonuna kadar elektrik enerjisi üretiminde yerli kömürün payı artırılacak.

-2019 yılı sonuna kadar toplam doğalgaz depolama kapasitesi 5.3 milyar Sm3’e çıkarılacak.

Güneş enerjisi hedefi

-2019 yılı sonuna kadar yenilenebilir enerji kaynaklı elektrik üretim santrallerinin toplam kurulu gücü 45.000 MW’ın üzerine çıkarılacak.

-Güneş enerjisine dayalı kurulu gücün 2019 yılı sonuna kadar 3.000 MW’a çıkarılacak.

-Jeotermal enerjisinden elektrik üretiminde kurulu güç 2019 yılı sonuna 700 MW’a çıkarılacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/akkuyu-2022de-elektrik-uretimine-baslayacak_143000.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!