Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Panama Kanalı Projesi Durduruldu

Panama Kanalı'nı genişletme projesi, bütçe açığı ile ilgili görüşmelerin kesintiye uğraması sonrasında durduruldu.

yapi.com.tr
Panama Kanalı Projesi Durduruldu

Panama Kanalı Yönetimi ve bu projeyi üstlenen İspanyol şirket önderliğindeki ortaklık (GUPC), planlamanın ötesinde ortaya çıkan 1,6 milyar dolar değerindeki masrafları kimin üstleneceği konusunda görüş ayrılığı yaşıyor. Kanal projesini üstlenen ortaklık, 10 bin kişinin işinin tehlikede olduğunu söylerken Panama Kanal Yönetimi, şirketi şantaj yapmakla suçladı ve buna boyun eğmeyeceklerini belirtti.

BBC Türkçe'nin haberine göre kanal yönetimi, GUPC ortaklığını görüşmelerde esnek olmamakla suçluyor. Yönetimin sözcüsü Jorge Quintano açıklamasında, ortaklıkla anlaşma kapısını kapamadı fakat her geçen dakikada tarafların çözümden uzaklaştığını söyledi.

Panama Kanal Yönetimi, daha önce de ortaklığı anlaşmanın şartlarını yerine getirmediği gerekçesiyle suçlamıştı. Ortaklık 2009 yılında en yakın rakibinden 1 milyar dolar ucuz olan 3,1 milyar dolara kanal projesini kazanmıştı.

Uzmanlar, şirket ve yönetim arasındaki anlaşmazlığın GUPC ortaklığının maliyetleri doğru şekilde hesaplamadığından kaynaklandığını düşünüyor.

Proje bittiğinde 80 kilometrelik kanalın kapasitesi iki katına çıkacak. Yeni proje 12 bin konteynıra kadar yük taşıyan gemilerin ikamet ettirebilecek iskelelerin genişletilmesini öngörüyor. Şu anki haliyle kanaldan geçen gemiler en fazla 5 bin konteynır taşıyabiliyor. Dünya ticareti açısından büyük önem taşıyan kanal projesinin dörtte üçü tamamlandı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/panama-kanali-projesi-durduruldu_116778.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!