Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Parklar Akıl Sağlığını Koruyor!

İngiltere'de 40 bin hane üzerinde yapılan araştırmada parkların akıl sağlığı üzerindeki etkisi incelendi. İşte sonuçlar...

yapı.com.tr/AA
Parklar Akıl Sağlığını Koruyor!

İngiliz bilim insanları, yeşil alanların, akıl sağlığı üzerinde kalıcı ve olumlu etkisi olduğunu belirledi. ‘Environmental Science and Technology’ dergisinde yayımlanan araştırma, şehirlerdeki parkların, halk sağlığı açısından önemini ortaya koydu.

Avrupa Çevre İnsan Sağlığı Merkezi ’nden Mathew White, çalışmayı, şehirlerin daha yeşil semtlerinde yaşayan kişilerde, çok daha az depresyon veya endişe bozukluğu belirtilerine rastlandığını gösteren bir araştırmayı temel alarak yaptıklarını açıkladı. Yeni çalışmada, yeşil bölgelerde yaşamanın, insanların iyi hissetme algıları üzerinde uzun süreli etkisi olup olmadığı incelendi.

Piyangoyla karşılaştırıldı

Bu kapsamda İngiltere’de yılda 40 bin haneyle yapılan anketlerden elde edilen verileri kullanan ekip, anketlerde kazançtan medeni duruma ve sağlık sorunlarına kadar aile üyelerine çok çeşitli soruların yöneltildiğine dikkati çekti. Maaş artışı ve terfinin akıl sağlığı üzerindeki olumlu etkisi kısa sürerken yeşil alanların, 3 yıl sonra bile akıl sağlığı üzerinde olumlu etkisini sürdürdüğü gözlemledi.

White, piyangodan 500 bin pound üzerinde ikramiye kazanan bir grubun akıl sağlığı üzerinde de olumlu bir etkinin görüldüğünü ancak bu etkinin 6 ayla bir yıl içinde bu etkinin kaybolduğunu vurguladı.

ETİKETLER: park İngiltere
http://www.yapi.com.tr/haberler/parklar-akil-sagligini-koruyor_115839.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!