Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Plansızlığın Faturası 170 Milyon TL

Karayolları Genel Müdürlüğü, Giresun’da ağustos ayında meydana gelen sel felaketinde zarar gören yollar ile yıkılan sekiz köprünün onarımı için 170 milyon TL’lik ihale düzenledi.

yapi.com.tr
Plansızlığın Faturası 170 Milyon TL

Karayolları Genel Müdürlüğü, Ağustos ayında Giresun’da meydana gelen ve 10 kişinin yaşamını yitirdiği sel felaketinde zarar gören yollar ile sekiz köprünün onarımı için milyonlarca liralık ihale düzenledi.

BirGün’den İsmail Arı’nın haberine göre; Kamu İhale Bülteni’nde yer alan bilgilere göre, Karayolları Genel Müdürlüğü 24 Eylül tarihinde, Giresun’da meydana gelen sel felaketinde zarar gören yollar ile köprülerin onarımı için bir ihale düzenledi.

Sel hasarının giderilmesi ve sel felaketi nedeniyle yıkılan sekiz adet köprünün yeniden yapılması için Kamu İhale Kanunu’nun tartışmalı 21\B Maddesi’ndeki pazarlık usulüyle düzenlenen ihalenin, “170 milyon 597 bin TL’ye” Cetaş Madencilik İnşaat Şirketi’ne verildiği belirtildi. Şirket ile Karayolları Genel Müdürlüğü arasında sözleşme imzalanarak ihalesi yapılan işlerin tamamlanması için 455 günlük süre belirlendi.

Yıkılan köprü baraj kapağı işlevi gördü
Sel felaketi nedeniyle Giresun’a giden CHP heyeti, incelemelerindeki tespit ve önerileri raporlaştırmıştı. Raporda, “Dereli’de bulunan 241 esnafın 221’inin dükkanı tamamen yok oldu, kamu binaları da büyük zarar gördü” denilerek şu ifadelere yer verilmişti:

“Dereli’de iki köprünün üst üste yapılması sele neden oldu. Yıllardır var olan eski köprünün hemen üstüne bir süre önce yeni bir köprü yapıldı ancak eski köprü kaldırılmadı. Dağdan dereye gelen şiddetli yağmur, üst üste iki köprünün olduğu bölgede birikti. Sel suyu ile birlikte gelen ağaçlar baraj etkisi yarattı. Yağmur suyunun şiddetini arttırmasından sonra bu köprülerden eski olan köprünün bir bölümü dayanamayarak yıkıldı. Böylece biriken sel suyu baraj kapağı açılır gibi şehir merkezine girdi ve önüne gelen her şeyi yıkıp götürdü.”

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/plansizligin-faturasi-170-milyon-tl_182423.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!