Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

“Rant Oluşmazsa Ülke Kalkınamaz”

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, 3. havalimanını kapsayan 8 ilçede arazi fiyatlarının artmasının doğal olduğunu belirterek, “Rant oluşmazsa ülke kalkınamaz” dedi.

yapi.com.tr
1 “Rant Oluşmazsa Ülke Kalkınamaz”

Habertürk gazetesinden Kübra Par’a konuşan Bakan Bayraktar, ekonomik kalkınma ile arazi fiyatlarının yükselmesine ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu. İstanbul’un kuzeyinde “her bölgeyi” imara açmalarının söz konusu olmadığını belirten Bayraktar, sadece Kayaşehir’i büyütmek istediklerini söyledi. Şimdiden o bölgede arazi fiyatlarının arttığının hatırlatılması üzerine Bakan Bayraktar, “Halk yapılacak yatırımları gördü, talep arttı” dedi. Kilit kelimenin rant olduğu ve kimlerin menfaatinin olduğu sorusuna ise Bayraktar, şu cevabı verdi: “Akrabalarımıza ‘Oradan arazi alın’ mı diyoruz? Böyle şeylere kimse tenezzül etmez, bunu yapan da hırsızdır. Ama elbette vatandaş yatırım için yer alacak, rant oluşacak. Rant oluşmazsa, özel sektör para kazanamazsa ülke kalkınamaz.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/rant-olusmazsa-ulke-kalkinamaz_111971.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • Kentsel Dönüşüm içinde RANT olgusunu da doğal olarak içermesine rağmen, yasada rantın ne şekilde dağıtılacağı konusu açık olmadığından çok tartışılmaktadır. Kentsel Rant oluşacaktır, olacaktır. Önemli olan Kentsel RANT nasıl dağıtılacak? Nasıl paylaşılacaktır. Rant zihniyeti nasıl olacaktır? Rantın sahibi kimdir? Rant sorularına muhatap olanlar şeffaf ve açık bir şekilde cevap verseler sorun ortadan kalkacaktır. Rant da paylaşılır. Rantı paylaşmak, adil olarak, hoşgörü ile paylaşmak, paylaşırken içine biraz sevgi ve saygı katmak değer üretmektir. Değer üretmek ise yaradılışımızın gereği, görevimizdir. “Hep bana, hep bana” zihniyeti yerine, “sana, ona, bana” demek çok mu zor? Doğanın hakkını vermemek, rüzgârın, güneşin önünü kesmek… Sevdiğimiz, bakmaktan hoşlandığımız kuşların, hayvanların, çiçeklerin, ağaçların, çevrenin hakkını ellerinden almak, hele bir de insanların kentsel rant hakkını, sahip olduğumuz gücü kullanarak vermemek biz insana yakışır mı? Bahtiyar Çetinbaş-inş. müh. YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!