Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

RES için Acele Kamulaştırma!

İzmir'in Kemalpaşa, Bayındır ve Torbalı ilçelerinin kestiği ormanlık alanda kurulacak rüzgar enerji santrali için Bakanlar Kurulu acele kamulaştırma kararı aldı. Borusan Holding ve Alman ortağının 10 türbinden oluşan santrali için Bayındır Çınardibi, Kemalpaşa Bayramlı ve Gökyaka köylerinde bazı taşınmazlar tapuda Hazine adına tescil edilmek üzere.

yapi.com.tr
RES için Acele Kamulaştırma!

Borusan Holding'in Kemalpaşa, Bayındır ve Torbalı ilçesi sınırlarında 70 hektarlık ormanlık alanda kuracağı rüzgar santrali için önce imar planı değişti, şimdi de Bakanlar Kurulu santral için acele kamulaştırma kararı aldı.

Borusan Grubu ile Almanya'nın üçüncü büyük enerji şirketi ENBW'nin gerçekleştireceği 30 megawatt gücünde ve 10 adet türbininden oluşan proje için geçtiğimiz temmuz ayında imar planı değişikliğine gidildi. Santral alanı, 1/25000 ölçekli İzmir Kent Bütünü Çevre Düzeni Planı 'orman alanı', 'tarım alanı', 'doğal ve ağaçlık karakteri korunacak alan' ve 'kırsal yerleşme alanı' kullanımında kalıyordu. Fuatres Rüzgar Enerji Santrali'ne ilişkin 1/5000 ölçekli nazım imar planı ile 1/1000 ölçekli ilave uygulama imar planı, geçtiğimiz 14 Temmuz itibariyle askıya çıktı. Çevre ve Şehircilik İzmir İl Müdürlüğü'nde askıya çıkarılan plan değişiklikleri, 13 Ağustos'a kadar askıda kalacak. İmar değişiklikleri ile rüzgar türbinlerinin ve kanatlarının taşınması için ormanda yeni yollar açılması da yer almıştı.

Acele kamulaştırma

İmar planları askıdayken, Bakanlar Kurulu santralin kurulacağı bölgede acele kamulaştırma kararı aldı. Dünkü Resmi Gazete'de yayınlanan karar ile Fuatres Rüzgâr Enerjisi Santralinin yapımı amacıyla İzmir Bayındır Çınardibi, İzmir Kemalpaşa Bayramlı ve İzmir Kemalpaşa Gökyaka köylerinde bazı taşınmazlar tapuda Hazine adına tescil edilmek üzere Maliye Bakanlığı tarafından acele kamulaştırılacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/res-icin-acele-kamulastirma_123400.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!