Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Ali Ağaoğlu'na İzmir'de RES Şoku!

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu, ünlü işadamı Ali Ağaoğlu'nun İzmir Seferihisar'da kuracağı rüzgar santralinin lisansını şok bir kararla iptal etti. Ağaoğlu, Seferihisar'da 14 megawatt gücünde 7 rüzgar türbininden oluşan bir santral kurmayı planlıyordu.

yapi.com.tr
Ali Ağaoğlu'na İzmir'de RES Şoku!

Ege'de Son Söz'den Sinan Doğan'ın haberine göre, geçtiğimiz günlerde Boydak ve Yırcalı olmak üzere çeşitli grupların rüzgar santrali lisansını iptal eden Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), bu sefer ünlü işadamı Ali Ağaoğlu'nun Seferihisar'da kurmayı planladığı rüzgar enerjisi santralinin lisansını iptal etti. Bugünkü Resmi Gazete'de yayınlanan EPDK kararına göre Ağaoğlu Grubu'na ait Üçgen Seferihisar Rüzgâr Enerjisi Elektrik Üretim A.Ş.'nin 30 Nisan 2009 tarihli üretim lisansı, Kurulun 7 Ağustos tarihinde aldığı kararla iptal edildi. Ağaoğlu, bölgede 14 megawatt gücünde 7 adet rüzgar türbininden oluşan enerji santrali kuracak. İptal kararının alınma gerekçesi olarak projenin zamanında gerçekleştrilememesi gösterildi.

İmar planı değişmişti

Ünlü işadamı Ali Ağaoğlu'nun Seferihisar Turgut Köyü'nde kuracağı rüzgar enerjisi santrali için geçtiğimiz ağustos ayında imar planı değişti. Yapılan değişiklik ile 1. Derecede Doğal SİT Alanı olan bölgede rüzgar santrali kurulmasının önü açılmıştı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Seferihisar İlçesi, Sığacık-Korkmazdağı-Kılıçpınar-Çiftlik Dağı mevkii Rüzgar Enerji Santrali 1/5000 ölçekli Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı ve 1/1000 ölçekli Koruma Amaçlı Uygulama İmar Planlarına ilişkin itirazlar ilgili mevzuat kapsamında yapılan değerlendirme sonucunda düzeltilen şekliyle imar planlarını onaylamıştı.

Acele kamulaştırma

Ali Ağaoğlu'na ait Üçgen Seferihisar Rüzgar Enerjisi Elektrik Üretim Anonim Şirketi'nin rüzgar santrali için geçtiğimiz yıl acele kamulaştırma yapılmıştı. Bakanlar Kurulu'nun acele kamulaştırma kararı ile Seferihisar Rüzgar Enerji Santrali üretim tesisi ile Urla Trafo Merkezi arasında enerji nakil hattı yapımı amacıyla, bazı taşınmazların acele kamulaştırılması kararlaştırılmıştı. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından kamulaştırılacak taşınmazlar, Hazine adına tescil edilmişti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ali-agaogluna-izmirde-res-soku_124933.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Roca Insignia Armatür

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!