Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

İzmir'de Çalık Grubu'na RES Vizesi

Çalık Grubu'nun Urla Demircili, Akçahisar, Cumaliköy ve Gızıligediği bölgesinde kuracağı 40 megawattlık rüzgar santraline nihai ÇED onayı çıktı. Yöre halkı santralin tarıma ve ekolojik turizme darbe vuracağını ifade ediyor.

yapi.com.tr
İzmir'de Çalık Grubu'na RES Vizesi

Ege'de Son Söz'den Sinan Doğan'ın haberine göre, Çalık Holding'e bağlı Çalık Rüzgar Enerjisi'nin Urla Demircili'de kuracağı 40 megawattlık rüzgar santrali projesi için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan ÇED onayı çıktı. Bakanlık İnceleme ve Değerlendirme Komisyonu, Demircili RES projesi ile ilgili olarak hazırlanan Çevresel Etki Değerlendirmesi Raporu'nu yeterli buldu ve nihai olarak kabul etti.

Komisyonun sonuçlandırdığı Çevresel Etki Değerlendirme Raporu halkın görüş ve önerilerini almak üzere Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünde ve Bakanlıkta 10 gün görüşe açılacak. Bakanlıkça projeyle ilgili karar alma sürecinde bu görüşlerin dikkate alınacağı, görüş ve önerilerin Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ile Bakanlığa iletilmesi gerektiği ifade edildi.

Çalık'ın kuracağı rüzgar santrali için 9 Ocak'ta yapılan halkı bilgilendirme toplantısı büyük protestoya yol açmıştı. CHP İzmir Milletvekili Musa Çam, Urla Eski Belediye Başkanı Selçuk Karaosmanoğlu ve yöre halkı da protestoya katılmıştı. Rüzgar santrali projesi, Demircili'nin yanı sıra Akçahisar, Cumaliköy ve Gızıligediği bölgelerini de etkileyecek. Urla'nın tarımla ve ekolojik turizmle kalkınması gerektiğini belirten yöre halkı, kurulacak rüzgar türbinlerinin yerleşim yerlerine çok yakın olacağını, rüzgar santrali ile doğanın güzelliğinin bozulacağını, özellikle organik tarım olmak üzere bölgedeki tarımsal faaliyetin zarar göreceğini savunuyor.

ETİKETLER: ÇED İzmir RES
http://www.yapi.com.tr/haberler/izmirde-calik-grubuna-res-vizesi_125118.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!