Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Roma Hamamı Açık Hava Müzesi'nde Atık Yakma Skandalı

Ankara'da bulunan Roma Hamamı Açık Hava Müzesi'nin deposundan çıkarılan eski sandalyeler ve ahşap parçalar müzenin yanı başında ateşe verildi.

yapi.com.tr
Roma Hamamı Açık Hava Müzesi'nde Atık Yakma Skandalı

Cihan'ın haberine göre, müze görevlileri, ‘hurdacıların ahşapları almamasını’ gerekçe göstererek, ateşe vermek durumunda kaldıklarını söyledi. Anadolu Medeniyetleri Müzesi yetkilileri ise olayı öğrenince hemen müdahalede bulunduklarını kaydetti.

Ankara'da Ulus Çankırı Caddesi üzerinde bulunan Roma Hamamı Açık Hava Müzesi ve Ören Yeri’nde, bin 700 yıllık geçmişe sahip bir Roma hamamının yanı sıra çeşitli dönemlerden kalma mezar taşları, yazıtlı bloklar, su künkleri, lahit ve aslan heykelleri yer alıyor. Ören yeri, 1997-2001 yılları arasında yapılan çalışmalarla Açık Hava Müzesi görünümüne kavuşturuldu. Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü uzmanlarının geçen yıl hazırladığı çevre düzenleme projeleri, Ankara 2 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu Müdürlüğü'nün kararı ile uygun bulundu. Bunun üzerine müzede bu yıl çevre düzenlemesi başlatıldı. Düzenleme kapsamında 1940'lı yıllarda yapılmış kazı evi yıkıldı. Ardından müzenin deposundaki kullanılmayan hurda niteliğindeki demir ve ahşap aksamlı malzemeler dışarı çıkarıldı.

Depodan çıkarılan bazı ahşap atıkların görevliler tarafından tarihi hamamın yanında ateşe verilmesi üzerine siyah bulutlar çevreyi sardı. Dumanın sardığı bölgede Roma ve Bizans döneminden kalma mezar taşlarının yer alması dikkat çekti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/roma-hamami-acik-hava-muzesinde-atik-yakma-skandali-_129500.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!