Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

II. Bayezid Hamamı Artık Bir Müze

15. yüzyıldan günümüze gelen II. Bayezid Hamamı restorasyonunun tamamlanmasının ardından dün gerçekleştirilen törenle açıldı.

yapi.com.tr
II. Bayezid Hamamı Artık Bir Müze

Milliyet'ten Derya Ülkar'ın haberine göre, hamamın soyunma odaları sergi salonu haline getirilirken, yıkanma mekanları ise II. Bayezid Türk Hamam Kültürü Müzesi olarak hazırlandı.

‘Kaçakçı deposuydu’

Müze ve serginin açılış konuşmasında projelerin oluşumuyla ilgili çok uzun zamandır yapmak istediği şeyleri yapma fırsatı bulduğunu söyleyen Prof. Dr. Nurhan Atasoy, “Eski rektörümüz Prof. Dr. Yunus Söylet’in hamama davetinden önce Prof. Dr. Nazım Terzioğlu 1964’lerde ‘Bu hamamı ne yapalım gel kızım’ diye beni buraya getirdi. Burası bir mezbelelikti, içi kaçakçıların mallarıyla doluydu. Daha sonra işte bazı eller dokundu bu hale geldi” dedi. Hamamın 2010’da restore edilmeye başladığını söyleyerek müze ve serginin başlangıç noktasından bahsederken, restorasyonun 4 yıldan az bir zamana sığdırılmış olmasına dikkat çekti. Yoğun programı dolayısıyla açılışa katılamadığını telgraf aracılığıyla ileten Başbakan Ahmet Davutoğlu, “Hükümet olarak kültürel miras alanlarımızın korunmasına büyük önem veriyoruz” dedi.

Düzenlenmesi hakkında,

2002 yılında İstanbul Üniversitesi ile İstanbul Teknik Üniversitesi arasında imzalanan protokol uyarınca hamamın “Restorasyon ve Yeniden İşlevlendirme Projeleri”nin hazırlanmasına İ.T.Ü. Mimarlık Fakültesi öğretim üyelerince başlanılmıştır. Restorasyon Projesi’nin müellifliği Doç.Dr. K.Kutgün Eyüpgiller ve Prof.Dr. Ahmet Ersen tarafından üstlenilmiş, yapının statik güçlendirilmesi kapsamında Prof.Dr. Kaya Özgen proje ekibinde yer almışlardır. Yapının “Planetarium ve Uzay Müzesi” olarak yeniden işlevlendirilmesine yönelik “II. Bayezid Hamamı Restorasyon, Güçlendirme ve Yeniden İşlevlendirme Projeleri” 2003 yılının Haziran ayında tamamlanarak ilgili Koruma Kurulu’na gönderilmiş ve onaylanmıştır.

Restorasyon uygulamasına başlandıktan bir sure sonra Planetarium işlevinden vazgeçilmiş, “Sosyal- Kültürel Merkez” olarak kullanılmak üzere yeni işlev projelerinin hazırlanması ve restorasyon sırasında ortaya çıkan buluntuların (külhan, odunluk duvar izleri, yığma mekan v.b.) belgeleme çalışmalarının yapılabilmesi için, ihale yoluyla Anfora Mimarlık Rest. Tas. Dan. ve İnş. Ltd. Şti.nden destek alınmıştır. Bu kapsamda, “Yeniden İşlevlendirme Projeleri” revize edilerek, “Belgeleme Çalışmaları” ve “Çevre Düzenleme Projeleri” ile birlikte yeniden ilgili koruma kuruluna sunulmuş ve 2010 yılında gerekli onaylar alınmıştır.

Restorasyon uygulamasının birinci etabı Prof.Dr. K. Kutgün Eyüpgiller yürütücülüğünde tamamlanmış, ikinci etap aşamasında, İstanbul Üniversitesi’nin talebi üzerine, aynı ekip tarafından, hamamın soyunmalıklarının değişken konulu sergilemeler için kullanıldığı, ılıklık ve sıcaklık mekanlarının ise “Hamam Kültürü Müzesi” olarak düzenlendiği yeni işlev revizyon projesi hazırlanmış ve yeniden ilgili koruma kuruluna sunulmuştur. Projeler “II. Bayezid Hamamı Hamam Kültürü Müzesi” olarak 2012 yılında onaylanmıştır.

Toplam 13 yıl süren calışmalar sonucunda II. Beyazid (Patrona Halil) Hamamı müze olarak kullanılmak üzere kullanıma açılmıştır.

Projelerin hazırlanmasına İ.Ü. eski Rektörü Prof.Dr. Yunus Söylet’in katkılarıyla başlanmıştır. Yapının müze olarak işlevlendirilmesi süreci Prof.Dr. Nurhan Atasoy’un da denetiminde gerçekleştirilmiş olup, resmi açılışı 26.05.2015 tarihinde İ.Ü. Rektörü Prof.Dr. Mahmut Ak’ın katılımıyla yapılmıştır.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ii-bayezid-hamami-artik-bir-muze_131245.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!