Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU
İLİŞKİLİ HABERLER

IŞİD, Irak'taki Antik Nabu...

IŞİD 2 Bin Yıllık Tarihi Kapıyı Yok Etti

IŞİD Yıktı, Dünya Yapacak!

IŞİD Palmira'da Heykelleri Parçaladı

IŞİD Parçalarken, Onlar Birleştirdi

'IŞİD Palmira'daki Eserleri...

Urla'nın İlk Su Altı Arkeoloji...

İnsanlık Tarihi Bu Müzede

IŞİD, Tarihi Eser Kaçakçılığı...

II. Bayezid Hamamı Artık Bir Müze

Türkiye'nin İlk Oyun Müzesi...

Rami Kışlası Şehir Müzesi Olacak

Türkiye'nin En Büyük Müzesi...

Estetik Müze Yarım Kaldı

Hapishaneden Müzeye Alkatraz

Müzeler için Geri Sayım

IŞİD Antik Kenti Yerle Bir Etti

"Piri Reis" Adına Müze Kurulacak

Roma Hamamı Açık Hava Müzesi'nde...

Barbarlar Durdurulamıyor:...

Bodrum'da ÇED Tepkisi

Foto: DHA

Bodrum Kazılarından Tarih Fışkırdı

"Bodrum Yarımadası Ciddi Bir...

Bodrum Çevre Sorunları Çalıştayı'nda...

Bodrum'un İmdadına Su Kuyuları Yetişti

Bodrum'da SİT Alanına RES!

Bodrum'un Cennet Koyu İmara Açılıyor

Bodrum'da RES Eylemi

Bodrum'da Yanan Alana İkinci Otel

Bodrum’da İmar Yasağı Kalkıyor

ACO Işık Bacası Sistemi ile...

Bodrum'da Deprem

Bodrum'daki Yangın Korkuttu

Bodrum Kalesi'nde Neler Oluyor?

Bodrum'da Korkutan Deprem

Bodrum Durdurulan İmar Planlarını...

Bodrum'da Bütün İmar Faaliyetleri...

İşte Bodrum'un Evlerinin Bilinmeyen...

Bodrum Havalimanı İhalesini...

Bodrum Milas Havalimanı İhalesi Yarın

Bodrum'da İnfilakın Sebebi...

Bodrum Yolları Yine Sular Altında

Bodrum'da SİT Skandalı!

Karanlığı Aramak - The City...

Milas-Bodrum Havaalanı için İhale Açıldı

Betona Yenik Düşen Bodrum'a...

Bodrum Gibi Olmak İstemiyoruz!

Müze Müdürüne 'IŞİD Zihniyeti' Eleştirisi

Myndos Antik Kenti Kurtarma ve Koruma Kazıları çalışması gün ışığına çıkarılan Helenistik döneme ait mezarların korunması ve kurtarılması için CHP'li Bodrum Belediyesi'nin hazırladığı projeye rağmen törenle üzerlerinin kapatılıp, tekrar yol olarak trafiğe açılması tepkilere neden oldu.

yapi.com.tr
Müze Müdürüne 'IŞİD Zihniyeti' Eleştirisi

DHA'nın haberine göre, Gümüşlük Mahallesi'nde, 5 yıl önce yapılan Bodrum Yarımadası İçme Suyu Projesi'nin hafriyat çalışması sırasında Antik Myndos Kenti'nin nekropol alanında Helenistik Dönem'e ait üç mezar bulundu. O dönemde 2863 sayıl Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu gereği, kurtarma kazısı, mezarların bulunduğu alanın Turgutreis-Gümüşlük-Yalıkavak hattını birbirine bağlayan ana yol üzerinde olması nedeniyle yapılamadı. Bunun üzerine o dönemde belde olan Gümüşlük'ün belediyesine Turgutreis-Gümüşlük-Yalıkavak yol bağlantısını sağlamak üzere yeni bir güzergah önerilip, bu yolun tamamlanması beklendi.

İki yıl önce Samanlık Mevkii'nden geçen bu yol tamamlanınca, ilgili kanun gereği yerine getirilerek, Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi başkanlığında Myndos Antik Kenti Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şahin danışmanlığında kurtarma kazısı yapıldı. Mezarlardaki seramik kaplar, takılar ve iskeletler gün ışığına çıkartılıp, koruma altına alındı.

Ortaya çıkan mezarlar nedeniyle kentin içinden geçen yol kapatılıp, trafik yeni açılan Samanlık Mevkii'ndeki güzergaha yönlendirildi. Yapılan yeni yol kapanan yola göre 2 kilometre daha kısa ve daha az viraja sahip olmasına rağmen belediye, esnaftan gelen tepkiler üzerine eski yolun da mezarlar korunarak tekrar trafiğe açılması için alternatif proje hazırlayıp, Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi'ne sundu. Bunun üzerine müze Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'na başvurdu. Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'nca, aralık ayı başında, 'Mezarların üzerinin kapatılıp, asfalt dökülüp yeniden yol olarak kullanılmasında sakınca yoktur' denilerek, 2013 yıl Mart ayında gerekli izinler verildi. Gerekli izinlerin alınmış olmasına rağmen iki yıllık bir aradan sonra geçen 6 Mart'ta, bulunan mezarların üzeri kapatılıp, asfaltlandı. Yol, tekrar trafiğe açıldı.

'İlkel çözüm tercih edildi' iddiası

Tarihi mezarların tekrar toprak altında bırakılması tepkilere neden oldu. Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon'un danışmanı Özay Kartal da 'Bodrum'da IŞİD zihniyeti' başlıklı yazılı açıklama ile bu durumu eleştirdi. Kartal, "Antik mezarları kurtarmak için tüm masrafları belediye tarafından karşılanmak üzere kazı başkanı Prof. Dr. Mustafa Şahin ile proje gerçekleştirildi. Mezarların çelik kontrüksiyon ve kırılmaz camlarla koruma altına alınarak kültür turizmine kazandırılması için tüm hazırlıkların yapıldığı sırada, müzeden 'Gömün' talimatı geldi. Sonuç olarak Bodrum Sualtı Arkeloji Müzesi Müdürlüğü, AKP Bodrum İlçe Teşkilatı ve hatırı sayılır zengin abiler olaya el atıp Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan onay alıp, mezarı yeniden gömüp yolu da açtılar. Mağdur olan işletmeler çözüm istemekte haklıdır. Bilim üreten kazı başkanı arkeolog olarak arkeolojik değerlere sahip çıkmakta haklıdır. Yolun orta yerinde çıkan 2 bin 500 yıllık bir mezar yüzünden kapanan bir yola, yasalar çerçevesinde, mümkünse tüm tarafları mutlu edecek medeni bir çözüm bulmak da Bodrum Sualtı Arkeloji Müzesi Müdürlüğü'nün göreviydi. Ama Müze Müdürlüğü ne yaptı? Medeni, çözümler yerine ilkel bir şekilde, gitti onayı aldı, mezarları tekrar toprağa gömdü ve yolu açtı" dedi.

'Kurtarılan mezarları şov yaparak gömdüler'

Mezarların üzerinin, şov yapılarak törenle kapatıldığını belirten Kartal, şöyle devam etti: "Bodrum'un arkeolojik değerleri,manevi bir emanet ve tüm dünyanın ortak kültürel hazinesidir. Tükenen bir turizm değil sürdürülebilir bir turizm istiyorsak, mutlak korumalı ve sahip çıkmalıyız. Tarihi mezarın üstünü çelik ve basınca dayanaklı cam malzeme ile kapatma önerisini getirmiş ve bu konuda bir proje taslağı hazırlatmıştım. Kazı başkanı Prof. Dr. Mustafa Şahin ve belediye başkanımız Kocadon bu öneriye hem mezarı tahripten kurtarması, turistik bir değer olarak görüntülenebilmesi hem de yolun trafiğe açılması nedeniyle sıcak bakmıştı. Projeyi hazırladık. Gelinen noktada bu mezarlar; medeni çözümler yerine tarihi topları soba borusuyla boyayan zihniyet tarafından yani Bodrum Müze Müdürlüğü tarafından beyaz kefen giydirilerek tekrar gömüldü ve üstünden geçen yol tekrar trafiğe açıldı. Benzer konularda haber merkezimiz ve yerel basın müze müdürlüğünden bilgi almak istediğinde, 'Yarımadanın her yerinden çıkıyor. Haber değeri yok' benzeri cevaplar aldık. Bu noktada da 'dur' deriz. Bodrum Sualtı Arkeloji Müzesi Müdürlüğü mü Müdürün Kalesi mi? Müdürlük siyasi çıkarlara ya da keyfi kaidelere göre çalışamaz, mevzuatta belirtilen kaidelere göre çalışır. Asli görevi de Bodrum'un ve insanlığın ortak hazinesi olan arkeolojik ve tarihi değerlerimizi korumaktır, gömmek değil."

'Müze müdürü hakaret davası açacak'

Açıklamasındaki 'IŞİD zihniyeti' başlığı nedeniyle Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi Müdürü Emel Özkan'ın kendisine hakaret davası açacağını öğrendiğini de belirten Kartal, "Tarihi ve kültürü korumak amacıyla verdiğim mücadelede veremeyeceğim hesap yok. Amacımız polemik yaratmak değil geldiği günden beri tarihe zarar veren Özkan'ın artık bu girişimlerine dur demek" diye konuştu.

İki yıl önce göreve gelen Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi Müdürü Emel Özkan ise konu ile ilgili açıklama yapmadı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/muze-mudurune-isid-zihniyeti-elestirisi_129425.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!