Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Türkiye'nin En Büyük Müzesi Açılışa Hazır

Bünyesinde barındırdığı arkeoloji, arkeopark, mozaik müzeleriyle Türkiye'nin "en büyük müzesi" unvanını alacak Haleplibahçe Müze Kompleksi, kapılarını açmaya hazırlanıyor.

yapi.com.tr/AA
Türkiye'nin En Büyük Müzesi Açılışa Hazır

Türkiye'nin "kapalı alana en fazla eser sığdırılan müzesi" özelliğini taşıyan Haleplibahçe Müze Kompleksi, ziyaretçilerine tarihle iç içe olma fırsatı sunacak. Balıklıgöl yakınında 200 dönümlük alana inşa edilen müzede teşhir edilecek 10 bin eser, kronolojik düzende, ait oldukları döneme ilişkin görsel canlandırmalarla, ziyaretçilerde "o dönemde yaşıyormuş hissi" uyandıracak.

Yüzlerce insan ve hayvan figürünün işlendiği oyma taşlar, mezarlıklar ve kitabelerin bulunduğu müzenin mayıs ayı içerisinde hizmete açılması planlanıyor.

Şanlıurfa Müze Müdürü Müslüm Ercan, yaptığı açıklamada, kompleksin, hizmete girdiğinde Türkiye'nin "en büyük müzesi" olacağını söyledi.

Haleplibahçe Müze Kompleksi'ni diğer müzelerden ayıran bir diğer özelliği, içerisinde Göbeklitepe'nin de olduğu Cilalı Taş Devrine ait eserlerin fazlalığı olarak açıklayan Ercan, "Neolitik dönem eserleri çok zengin bir müze. Dünyada bu döneme ilgi duyan sanatseverlerin Şanlıurfa'daki müzemize gelmesi gerekecek. Burada 10 bin eser sergileyeceğiz. Neolitik dönemden ise yaklaşık bin 500 eser bulunuyor. Bunun Türkiye standartlarının çok üstünde olduğunu söyleyebilirim" dedi.

"Birçok müzeye öncülük edecek"

Müzeyi ziyaret edenlerin eserlerin ait olduğu dönemi daha iyi anlayabilmeleri için 20 canlandırma yaptıklarını aktaran Ercan, bu yönüyle de kompleksin Türkiye'deki birçok müzeye öncülük edeceğini dile getirdi.

"Peygamberler şehri" olarak bilinen Şanlıurfa'daki komplekste Hz. İbrahim ile ilgili de bir bölüm olduğuna işaret eden Ercan, ziyaretçilerin müzenin bitiş salonunda Hazreti İbrahim'in hayatını 12 projeksiyon cihazından, 4 duvara aynı görüntüyü veren 360 derecelik video gösterimini izleyerek ayrılacağını ifade etti.

Müzenin açılmasıyla kente gelen turist sayısında artış olacağını vurgulayan Ercan, şunları kaydetti:

"Ziyaretçiler, müzeyi baştan sona gezdiğinde yaklaşık 4,5 kilometre mesafe katedecek. Bu çok ciddi bir rakam. Türkiye'nin en çok canlandırma yapılan müzesi burası. Bu yönüyle de en anlaşılır müze olmaya aday. Arkeopark, mozaik ve arkeoloji müzesiyle önemli bir kompleks olacak. Mozaiklerimiz müzemizin en önemli değerlerinden birini oluşturuyor. Ayrıca yerinde sergilenmesi de mozaiklerin değerlerini katlıyor."

Ercan, kompleksteki arkeopark kısmının açılışının ise ikinci dönemde gerçekleştirileceğini sözlerine ekledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/turkiyenin-en-buyuk-muzesi-acilisa-hazir_130923.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!